| DyDyy23 a întrebat:

Cum se calculeaza compozitia procentuala la oxid de zinc (ZnO)?

1 răspuns:
| ZaraZaraPerlin a răspuns:

1.Calculeaza compozitia procentuala a dioxidului de carbon si a acidului sulfuric, folosind raportul de masa.Verifica rezultatul prin rezolvarea cu ajutorul maselor moleculare ale substantelor.

2.Calculeaza compozitia procentuala a substantei compuse, folosind informatiile din imaginea alaturata [Este o cutie pe care scrie 11.11% H si mai jos "? % O"]

3.Sulful formeaza cu dioxidul doi compusi.Raporturile lor de masa sunt 1:1 si 2:3.Determina forumulele chimice ale celor doi compusi.Stabileste compozitia lor procentuala pe baza raportului de masa.Verifica rezultatele, folosind metoda bazata pe masa moleculara.