| andreypanter a întrebat:

Cum se calculeaza compozitia procentuala a FeS2 si a impuritatilor din 500 kg?

va rog sa imi explicati.

2 răspunsuri:
| JustAllex a răspuns:

Intai trebuie sa calculez masa molara a FeS2(pirita), adica sa calculezi un mol. 1mol FeS2 se calculeaza prin insumarea maselor atomice a componentior, si o sa ai : 1mol FeS2 : 56g + 2x32g =120g
Si acum scrii :
120g FeS2 -------56g Fe ---------64g S
100g FeS2----------x-------------y
x = %Fe
y= %S

| JustAllex a răspuns:

Acum, cred ca daca vrei sa calculezi si comp.proc. din 500kg o sa ai nevoie de o puritate, care de obicei se dathinking insa, nu stiu sigur.