| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza prezentul simplu, continu si compus in engleza?

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

raised eyebrows ma gandeam ca poate post-urile cu temele s-au terminat, dar se pare ca nu... blindulben10 sper ca iti dai seama ca ala care iti da raspuns intrebarii tale nu e nimic altceva decat un TPU-ist iresponsabil si ca nu iti vrea binele, tocmai de aceea trebuie sa intelegi ca daca pui intrebari ce vizeaza temele tale pe site nu faci nimic altceva decat sa iti furi singur palaria. Cauta in cartea de engleza, sau daca tot te folosesti de internet scrie pe google intrebarea ta si afla-i raspunsul.

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.tpu.ro/blog/?pe=859

| Jonsdottir a răspuns:

Prezentul simplu se formeaza cu forma de infinitiv + s (la persoana a 3-a singular), verbul "To be" are forma diferita (I am, You are, She/He/It is, We are, You are, They are).
Prezentul continuu* se formeaza : Subiect+verbul "To Be"+verbul(verbul pe care vrei sa'l folosesti)+ing ( I AM workING, you ARE workING, she/he/it IS workING, we ARE workING, you ARE workING, they ARE workING).
Exista si forme scurte : I'm, You're, She's, He's, It's, We're, You're, They're (pentru prezentul simplu) si I'm working, You're working, She's/He's'It's working, We're working, You're working, They're working.
Imi pare rau dar, dar nu stiu cum se formeaza prezentul compus sad.

| Diva a răspuns:

Present Simple se vormeaza cu do/does (se adauga s sau es dupa caz la persoana 3a forma afirmativa)
He walkS
Prezent continous: S+to be+vb+ing
I am talking
Present Perfect Simple se formeazasadhave/has+part participle 3 forma pentru verbe neregulate +ed pentru verbe regulate)
Present Perfect Simple:have/has been+vb+ing
Past simple:S+vb la forma 2/sau vb+ed pentru verbe regulate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se formeaza din mata +tactu=fractu la 3

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Definitia prezentului compus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S+be+vb.infinitiv

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roooli, dar imi spui formarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prezentul simplu...f.afirm.subiect+verb
f.negativa.subiect+don't+verb
f.interogativa.do/does+subiect+verb...sper ca e de folos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu inteleg nmkkkkkkkk

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms pentru raspunsuri mi-au fost de ajutor tnx big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Presentu continuu se formeaza astfel la aff sb+ am\are\is+vb+ing
la neg:sb+am\are\is+not+vb1+ing
la int am\are\is+sb+v1+ing+?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se formeaza perfectul simplu in franceza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

doamne ce greu e happy

| byby123456 a răspuns:

Scrie pe googla intrebarea ta sau prezentrul continuu se formeaza prin S+v to be+ing iar prezentrul simplu prin do/does dep de caz

| kira a răspuns:

Nu stiu...