| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza prezentul simplu si cand se foloseste?
asta logic ca nu e tema

15 răspunsuri:
| Annitu a răspuns:

In ce limba, mamă? engleză, franceză?thinking

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca te referi la olteni...se formeaza in faza de embrion si se foloseste 24/24 pana la disparitia fizica. (fara suparare - sunt oltean adoptat)

| Diva a răspuns:

Present simple se formeaza cu do/does+s sau es la persoana
exprima atiuni habituale repetate
actiuni viitoare oficial planificate
actiuni permanente
adevaruri general valabile
de asemenea exprima orarul mijloacelor de transport si este folosit in comentarii sportive, stiri etc

| tweety_8071 a răspuns:

Ba logik ca e tema...stii cum e.maria cum te cheama? camasa ai zis...

hi ne lasi fa-ti temele cu mama nu aici pe siteoh go on

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Pey...nu stiu cum sa ti explic dar iti dau un exemplu, iar ce o sa scriu cu litere mari alea sunt terminatiile perfectului simplubig grin
eu lucraI
tu lucraSi
el lucrA
noi lucraRAM
voi lucraRATI
ei lucraRA

sper ca ai intelesbig grinwinking

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Am uitat sa zic ca se formeaza cu un verb+terminatiile aleabig grin

| viki a răspuns:

Cum sa se formeze? Simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, logic fara logica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La engleza: afirmativ sb-vb infinitiv scurt si per 3 nr sg se aduga s sau es... s cand la toate cu exceptia urmatoarelor:vb term in s, x, z, ch, rch, ss, sau o care aduga es...mai sunt cele care aduga es dupa urmatoarea reg: term in y precedat de vocala se aduga es iar term in y precedat de consoana y se transforma in i si se adauga es. Pronuntie:s dupa consoane surde; z dupa consoane sonore si vocale; iz dupa consoane sibilante... ak forma la negativ: sb+don`t(doesn`t la pers 3 nr sg)+vb la infinitiv ...forma interogativa: do(does la pers 3 nr sg)+sb+vb la infinitiv ...Atentie: term nu se mai adauga la negativ si interogativ si ramane doar vb la infinitivul scurt,,, se adauga term doar la afirmativ. ok ak sa-ti spun ce exprima: o actiune repetata; un adevar universal valabil; intamplari deja stabilite care vor avea loc in viitorul apropiat. sper ca ti-am fost de ajutor...papappaa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vreau sa stiu ceva referitor la franceza: cum se formeaza viitorul apropiat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verb+s/es in third person

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se formeaza la firmativ din Subiect plus verb.
la pers a treia sg se adauga s sau es.
la interogativ: do sau does plus subiect plus verb.
la negaiv : do sau does plus not plus subiect plus verb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nolose

| εмiLч97 a răspuns:

1. PREZENTUL SIMPLU

1.1. Forma
Prezentul simplu are forma de baza a verbului (write, work).
La persoana a III-a sg., forma de baza + -s (he writes, she works).
Ex.: I play, you play, we play, they play
He plays, she plays, it plays

Forma negativa se formeaza cu auxiliarul do:
Ex.: I do not drink tea.
She/he does not play football.

Forma interogativa:
Ex.: Do you work here?
Does she/he sing beautifully?

Forma prezentului simplu pentru you, persoana a II-a singular si plural, este identica.

Persoana a III-a singular a prezentului simplu adauga -s la sfarsit!

1.2. Functii:
Actiuni obisnuite, care se intampla in prezent sau in mod regulat, dar nu neaparat in momentul exact al vorbirii:
Ex.: Mina plays tennis every weekend.
The Post office opens at 9:45.

Adevaruri sau realitati general acceptate:
Ex.: Some vegetarians eat fish but they do not eat meat.
Winds carry weather balloons around the earth at the height of 24 kilometers.

Expresia opiniilor:
Ex.: I think Spain is beautiful.
They believe everything they read.

Expresie a preferintelor:
Ex.: Lisette likes cats and dogs, but she prefers cats.
Jim prefers maths to languages.

Se foloseste pentru a exprima asa numitul prezent istoric, facand astfel referire la actiuni care s-au intamplat de fapt in trecut.
Ex.: We were watching the back door when, all of a sudden, in walks Dierdre.
Dierdre tells me that she took her brother to the dentist.

Prezentul simplu poate avea valenta de viitor mai ales cu verbe ca: arrive, come, leave care sugereaza evenimente planuite sau programate:
Ex.: The train from Boston arrives this afternoon at two o'clock.
High tide is at 3:15 p.m. The Super Bowl starts at 6:15 p.m.

Expresii care semnaleaza frecvent actiunile obisnuite exprimate prin prezentul simplu:
all the time, always, every classe, every day, every holiday, every hour, every month, every semester, every week, every year, most of the time, never, often, rarely, sometimes, usually

1.3. Conjugare
singular
I walk
you walk
he/she/it walks

plural
we walk
you walk
they walk

singular
I sleep
you sleep
he/she/it sleeps

plural
we sleep
you sleep
they sleep

singular
I am
you are
he/she/it is

plural
we are
you are
they are

Exemple:
I walk to work every day.
The Chicago Bulls sometimes practice in this gymnasium.
Dr. Espinoza operates according to her own schedule.
Coach Calhoun recruits from countries outside the U.S.A.

| MARIANA1234567890C a răspuns:

Present simple se formeaza cu do/does+s sau es la persoana 3 happy