| pensionar a întrebat:

Vreau sa stiu cum se formeaza perfectul compus in limba engleza, si multe altele

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara,, Engleza fara profesor``winking.
Perfectul compus se traduce in englez aprox prin past tense simple si present perfect simple.
Past tense simple: sb+vb de conjugat la infinititul scurt(fara to). La persoana a 3-a se adauga un,, s`` sau,, es``, dupa terminatie.
Sb+don not/does not(persoana a3-a)+infinitivul vb de conjugat
Do/does+sb+vb de de conjugat la infinitivul scurt.
Present perfect simple: sb+have/has+forma a 3-a a vb de conjugat(pentru vb neregulate. pe celelalte se adauga,, ed`` la infinitivul vb).

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite cum si multe altele:
http://engleza.xhost.ro/verbul-morfologie.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nisi eu

| Brianariri a răspuns:

Cumpara "Engleza fara profesor" pe mine m-a ajutat!

| Erol_Hasan_1955 a răspuns:

Cum se formează imperfectul in engleza