| MucH a întrebat:

Cum se numește comanda in c++ care oprește for-ul de îndată ce a găsit primul caracter? De exemplu într-un sir.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Break

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

El cred ca vrea o oprire conditionala. Nu cumva discutam de ceva de genul for until?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu exista for until.
exista do while

break e doar instructiunea de iesire din for... o conditioneaza el cum vrea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Lol, da, cred ca for until e in Turbo Pascal. Deh, varsta...winking

| sierra1 a răspuns:

Sau folosește un comutator - dacă are o valoare face ceva, altfel nu face (continuă acel for să-și facă numărul)

| Osneros a răspuns:

Bad practice se numește. Folosește un while.

| MucH explică (pentru Osneros):

Știam comanda, dar nu mai îmi aduceam aminte... e break

| Osneros a răspuns (pentru MucH):

Nu e comandă, comenzi sunt cele din CLI sau, eventual, assembly, nu C++.

Oricum ar fi, tot bad practice e.