| Florin458 a întrebat:

Cum sterg acele "valuri" de sub litere in Microsoft Office Word?

Am redactat un text doar ca sub anumite cuvinte apare ceva pe font rosu ca niste "valuri".Cum fac sa dezactivez optiunea asta?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

File/options/proofing și dezactivezi check spelling as you type

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrii cuvintele corect.
Word are din oficiu optiunea de spell checking (verificare corectitudine de scriere) care verifica cuvantul scris si-l compara cu baza de date al limbii folosite (ales automat cu tastatura sau manual, la limba).
Daca cuvantul scris nu corespunde cu nici un cuvant din dictionar, va fi subliniat cu linie ondulata rosie (care nu apare la tiparire).

Daca cuvantul totusi este scris corect, atunci se poate da click-dreapta pe el, iar in meniul care apare se poate opta pe ignorarea greselii sau pe preluarea cuvantului nou in vocabular. In ambele cazuri linia rosie dispare.