| DarkTwister a întrebat:

Daca am o placa de baza Intel si vreau sa imi cumpar un procesor amd o sa mearga cum trebuie? (La fel ca si cu un procesor Intel?)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa de baza si procesorul trebuie sa aiba acelasi tip de socket si, uneori acela FSB sau mai mic.
Socket-urile nu sunt nici la Intel si nici la AMD toate la fel. Ei au undeva peste 10 tipuri de socket. Uite niste explicatii pe aici: https://www.price.ro/t-16949
Si aici niste explicatii (cam putine dar mai structurate): http://totuldesprecalculatoare.weebly.com/placa-de-baza.html
Uite si explicatii despre FSB: http://totuldesprecalculatoare.weebly.com/fsb-front-side-bus.html

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Din cate stiu eu Intel produce placi de baza doar pentru procesoarele Intel.

Daca achizitionezi un procesor AMD o sa ai nevoie de o placa de baza cu soket pentru procesorul tau gen AM3, FM2 etc.

Fiecare tip de procesor are nevoie de o placa de baza compatibila fie ca e asrock, msi, gigabyte etc, tot ce conteaza este soketul nu producatorul.

| suffarstar a răspuns:

Nici o sansa. Nu se va potrivi. Sunt placi special create pentru Intel, si placi pentru amd.

| K0sti a răspuns:

Procesor AMD pe placa de baza Intel? Pe ce lume traiti fratilor? Ai dat si tu o cautare pe Google sa vezi cum arata socket-urile ale ala procesoare, sa vezi ce diferenta e intre ele?

| KodrutZ a răspuns (pentru K0sti):

Poate are socket 7...

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

Aia da, poate!