| tranceF a întrebat:

Daca imi cumpar o placa de baza INTEL este neaparat sa cumpar si un procesor INTEL?

Ideea e ca daca imi cumpar o placa de baza de o alta marca ca si procesorul vor functiona?

2 răspunsuri:
| myhay0930 a răspuns:

Sall,daca ai placa de baza INTEL este neaparat sa cumperi un procesor tot INTEL astfel riscurile de a se arde placa de baza sau procesorul, de a se incinge vor fi foarte scazute, daca ai placa de baza INTEL trebuie sa ai si procesor INTEL. laughing

| Pisoi98 a răspuns:

Nu conteaza de la ce firma este placa de baza sau procesorul conteaza ca soclul procesorului sa se potriveasca cu acesta.Iti dau un exemplu ai o placa de baza cu soclul 1150 poti sa pui in procesor inter i3, i5, i7.