| AndreiOnel111 a întrebat:

Daca am rami cu frecventa 2666 Mz de la hyperX pot pune niste rami de la alta firma dar cu aceeasi frecventa?

3 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

De regula pentru compatibilitatea dual channel sau quad channel a memoriilor RAM, producatorii recomanda 2, respectiv 4 module din acelasi lot, aceeasi frecventa, aceeasi latenta CL.
Poti pune si de frecvente mai mari insa vor lucra dupa cea mai mica frecventa prezenta in sistemul tau, adica 2666 Mhz

| sierra1 a răspuns:

Fără nici o problemă!

| Balalau95 a răspuns:

Depinde de placa de baza, in afara de frecventa, memoriile mai au si niste Clock Latency (CL) si ar fi bine sa fie si alea identice
ce ai deja poti sa aflii cu hwinfo sau cpuz (cauta pe google)