| Cristian2003 a întrebat:

Daca ti-ai rootat telefonul sau tableta poti sa scapi de root si daca poti iti recuperezi garantia?

23 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

De root poti sa scapi, dar garantia nu ti-o mai recuperezi.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RaduTN):

Poti scapa daca faci Update la telefon/tableta

| RaduTN a răspuns (pentru AdrenalinTm):

De root poti scapa usor e o comanda "unroot".
Si e o sansa sa mai poti folosii garantia dupa ce ai facut root, daca cei ce trebuiesc sa-ti repare gratis device-ul, ca ai garantie nu se prind ca l-ai rootat ti-l repara, asa am patit si eu, mi-am rootat telefonul, dar s-a bulit si nu se mai aprindea de nici o culoare si l-am dus cu garantia si mi l-au reparat gratis, chiar daca nu mai aveam garantia, nu aveau cum sa se prinda ca era rootat.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RaduTN):

Eu nu te contrazichappy
dar se poate si daca faci update la telefon ce ai avut tu o fost un caz fericit daca nu se aprinde normal ca habar nu aveau lor fi resoftat si nici nu au aflat

| RaduTN a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Da, si prin update poti sa recuperezi garantia. smug

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RaduTN):

Dar chiar nu au nici o legatura una cu alta grantia ramane garantie updateu il faci pentru ca vrei sa vezi ce drumuri is noi una alta
ab chiar ti se recomanda sa faci asa ceva
nu stiu cum ai putut sa te gandestilaughingla asa ceva
si vezi ca o sa dureze mult updateul de obicei dureaza mult

| Cristian2003 explică (pentru AdrenalinTm):

Poftim?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Cristian2003):

laughingda stay ca mai era unu cu o intrebare asemanatoare cu un GPSlaughing am incurcat eu vrea sa stie daca pierde garantia daca face update la gps
dar si la tine e valabil poti sa scapi de root prin update la telefon si nu pierzi nici o garantie sau faci cum zice radu cu o aplicatie dar nu in tot deauna o sa functioneze

| RaduTN a răspuns (pentru AdrenalinTm):

De exemplu daca ai facut root unui device cu android 4.1 si instalezi softul android 4.2 nu o sa-si mai dea seama ca tu ai facut root/rom device-ului atunci. Deci este o metota sa-ti recapeti garantia big grin

| Cristian2003 explică (pentru AdrenalinTm):

Dar,cum sa nu iti pierzi garantia daca ai facut unroot pentru ca parca deja ti-o pierzi cand vaci root

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RaduTN):

DA si daca iti vin notificari de la android cu updateuri si apesi pe el iti anuleaza rootul

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Cristian2003):

Unroot este o aplicatie ce iti anuleaza rootul despre asta este vb dar nu in toate cazurile functioneaza

| Cristian2003 explică (pentru AdrenalinTm):

Da dar, cum pot sa fac unroot

| RaduTN a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Unroot nu este o aplicatie, unroot este o comanda, la fel ca root-ul.
Unroot si Root faci cu aplicatii de genul Frameroot.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RaduTN):

DAAA vream sa-l fac sa inteleaga despre ce e vb

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Cristian2003):

E mai greu de explicat si trebuie sa spui modelul de telefon/tableta

| Cristian2003 explică (pentru AdrenalinTm):

Da dar, cum pot sa activez aceasta comanda ca sa scap de root

| Cristian2003 explică (pentru AdrenalinTm):

Modelul este utok 700q
P.S. Daca oricum am root pot sa folosesc game hacker?

| RaduTN a răspuns (pentru Cristian2003):

Cum faci root, faci si unroot.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Cristian2003):

Daca ai rootat u tabeta are rost sa faci unroot daca nu ai facut-o tu si nu sti cu ce se manca duo la cineva

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Cristian2003):

Ia-ti o aplicatie vezi daca chiar tie rotata tableta sa nu faci vreo tampenie

| NakaTaka a răspuns:

Da poti, iar de garantie nu stiu. Dar poti sa ii dai unroot. E usor, conectezi telefonul/tableta la PC, descarci UnlockRoot sau orice alt program(toate programele au optiunea unroot) si apesi pe unroot.

| Cristian2003 explică (pentru NakaTaka):

Poti te rog sa-mi explici si mai detaliat?