| RealKing01 a întrebat:

Datele de logare de la provider-ul de internet mi-au rămas în telefon, se schimbă sau rămân aceleași dacă îmi cumpăr alt router?

13 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Nu

| PainTech a răspuns:

Rămân aceleași (dacă nu le modifică ei manual)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa schimbi routerul. Poti doar sa conectezi altul in bridge. Apoi o sa te conectezi pe ala nou cu alta parola de wifi, si alte date pentru interfata routerului.

| darrio2007 a răspuns:

Tu schimbi routerul nu providerul. Sau te referi la parola de la router?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 2 ore | SpiridusulTuca a răspuns:
Nu poti sa schimbi routerul."
am schimbat routere de zeci de ori cel putin
bridge... intre routere, cum vine aia?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Cum schimbi tu routeru daca trebuie sa vina aia de la firma sa bage cardul si sa se logheze pe el ca sa iti faca netu? Nu stii despre ce vorbesti. La digi si telekom si altele nu ai voie decat cu routerele lor Huawei. Au 3 modele si atat. Restu poti doar sa le legi prin bridge la primul router pe care il ai de la ei. Daca tu iti bagi firu de fibra intr-unu nou nu o sa gaseasca nicio conexiune

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 3 ore | SpiridusulTuca a răspuns (pentru Zuzu1991):
Cum schimbi tu routeru daca trebuie sa vina aia de la firma sa bage cardul si sa se logheze pe el ca sa iti faca netu?"

RRRRIGHT, nu stiu in ce tara esti tu, dar aici in rrrrominica la gigi, am un luzar si o parola de pppoeconf pe care le bag la mine in ruteru' linuxz... instalat manual cu un linux mint treishpe', ca asa am avut eu pe chelie acum cativa ani cand l-am instalat pe un q1 care are un celeron la 800Mhz si o placa de retea pe usb in afara de aia onboard

esti COMPLET DUS mama, NU STII PE CE LUME TRAIESTI!

si mi se rupe ca esti handicapat router si trebuie' sa vina aia de la net sa iti rezolve handicapul mental ca nu esti in stare singur... CHIAR MI SE RUPE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Faceam si eu la fel aprox acu 7 ani cu telekom, treci domle pe fibra laughing nu stiu ce au ei, cheie de criptare sau naiba stie ce dar nu te lasa sa bagi fibra in alt router. Nu imi spune tu de parciurile tale din mezozoic
https://blogman.ro/routerul-rds-custodie-internet-fibra-inlocuit/

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. nu ai spus fibra
2. intr-adevar sunt routere in care fibra intra direct, sunt proprietatea ISP-ului, si intr-adevar nu il poti pune in alt router fara aprobarea ISP-ului, DAR, AI DREPTUL sa iti iei un media convertor si sa pui ce router vrei tu, NU EI!
intr-adevar mi-ai dat un link, dar tot nu inseamna nimic, pentru ca le poti face reclamatie la OPC, pentru ca tu ai dreptul la propriu echipament, nu la unul in care "nu ai incredere" (pus ghilimoace, pentru ca, mai ales in UE, ai dreptul la privacy, si ei nu pot sa dovedeasca, ca nu te urmaresc, atat timp cat echipamentul lor e la tine in casa big grin )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Pai ei te urmaresc, asa e la orice isp pana si la Vodafone prin 3g, criptatea e doar pana la ei la server. Si nu am auzit de cineva care a reusit sa schimbe router-ul. Poti sa incerci cu plangere cu ce vrei tu, ei au routerele Huawei pentru ca au primit contract prin care ii obliga sa le foloseasca pe alea si le au primit la pret redus.

| RealKing01 explică (pentru Zuzu1991):

Daca o sa vina de la Digi sa mi puna fibra optica o sa se schimbe datele de logare sau raman acelasi?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy
stiu foarte bine ca nu te urmaresc prin router
DAR
nu poti sa obligi un client sa puna la el in casa ce vrei tu, iar PUNCT
ca nu e chiar simplu, cu opc and stuff, nu zic nu, dar nici imposibil, deci trebuie sa te doara cu adevarat sa merite sa te zbati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RealKing01):

Raman alea din contract. Adica userul din contract, ca pe interfata routerului o sa fie default, user/digi, si pe router o sa fie ssid si cheie wifi diferita