| anonim_4396 a întrebat:

(dau FUNDA) as vrea sa stiu, in informatica, ce inseamna sistem de calcul si date, am cautat despre web si spunea ca eansamblul sistemelor de calcul si a datelor si ma intereseaza sa inteleg ce inseamna astea

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Calculatoarele prelucreaza in permanenta diferite informatii, sub forma electronica, in sistem binar de calcul.
Pentru a calcula cat este 2 + 3 este nevoie de o unitate de CALCUL, care stie sa adune (procesorul).
Numerele 2 si 3 sunt DATEle de intrare in acest calcul, iar rezultatul (5) va fi DATA de iesire.

Intr-un calculator exista doua sisteme (magistrale) principale de transmitere a informatilor (BUS):
- magistrala de adrese - care spune la ce adresa binara se va lucra /memora etc
- magistrala de date - care transmite valorile numerice (ale informatiilor) de transferat-prelucrat-memorat.
etc.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invata engleza mai intaiwinking