| anonim_4396 a întrebat:

Am citit undeva despre un termen care in psihologie se refera la puterea de a trece peste o trauma, in fizica este o proprietate, iar in informatica denumeste un sistem de calcul ale carui componente.(nu mai stiu exact). Stie cineva despre ce termen e vorba?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Rezilienta este acel termen din psihologie. Despre fizica si informatica nu stiu.
In fizica stiu ca exista rezistenta, dar in psihologie rezistenta are alt sens decat in intrebarea ta.

3 răspunsuri:
| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Este vorba despre rezilienta, poți citi aici mai multe despre cum o poți deprinde: https://cariera.ejobs.ro/rezilienta-de-ce-e-important-sa-o-dezvolti

| Mihai_Antonio_1990 a răspuns:

Pai nu are un termen anume se poate spune chiar si "puterea" sau vointa de a trece peste ceva, curajul, chibzuinta...

| 13157 a răspuns:

Aceea este puterea