| anonimusus1 a întrebat:

Imi poate spune cineva pe mai indetaliat ce inseamna evolutia sistemelor de calcul?happyva roghappy, dau FUNDAlove struck

1 răspuns:
| eugenl a răspuns:

Mai pe scurt ar fi trecerea treptata de la aparate care calculeaza de la mari dimensiuni la cele din ziua de azi, pe care poti sa le bagi in buzunar. Incepand de prin anii 50 sistemele de calcul s-au perfectionat. Atunci primul calculator, cu care se efectuau calcule algebrice simple era de 5 m inaltime si nu stiu cat latime. Cu timpul s-au perfectionat, au aparut computerele, care le bagi in buzunar acum: netbook-uri
ipad(ca exemplu).
Daca cauti pe google vei descoperi intreaga istorie, iar prima pagina va fi wikipedia.