| Valyasdfg a întrebat:

De ce apare lanterna/blitzul albastră? Menționez că avem ceva galben pe lângă blitz

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Albul intens deseori se percepe de culoare albastruie, mai ales daca sursa de lumina are spectrul emis "alunecat" spre albastru (de exemplu la Led-uri sau lampi cu gaze special fabricate ca "alb de zapada").
Becurile incandescente (cu filament), soarele si alte surse de lumina au spectrul "alunecat" mai spre galben-rosu.
Din acest motiv, la camerele foto exista reglaje pentru diferite surse de iluminare.