| FlorinDonkyy a întrebat:

De ce cand conectez castile la laptop nu se aude nimic in casti? Iar cand scot castile se aude in difuzoare.Ce poate fi?
Problema:Cand conectez castile nu imi apare headphones.

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca nu sunt stricate castile, presupun ca e o defectiune a mufei jack de 3.5mm din laptop. In trecut au mers casti la acel laptop?
Se pot incerca fie acele casti la alt laptop sau calculator, se pot incerca si alte casti la laptopul acesta, pentru a vedea care e cauza, unde e defectiunea, la laptop sau la casti.

Daca defectiunea e la casti, atunci acestea fie se repara fie se inlocuiesc. Daca defectiunea e la mufa laptopului, acesta trebuie dus la reparat, dar se poate recurge in aceasta situatie si la o placa de sunet pe USB si se vor folosi castile la acea placa de sunet pe USB.
Exemple de placi de sunet pe USB:
http://www.okazii.ro/cautare/placa+sunet+usb.html?sort=pret_asc

http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/filtre/general-interfata-usb/

Am folosit si placi de sunet ieftine pe USB si merg destul de bine (merg si castile, merge si microfonul).

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Ai verificat driver-ul? Fa-i un update sau un Roll back