| AndreiTudose a întrebat:

De ce cand pun un fisier pe stick sau creez un fisier nou, se face "coamda rapida". Adica nu se face fisier norma sau folder normal (adica la comanda rapida apare sageata aia in colt la fiecare fisier), eu ii dau copiere si lipire sau am incercat sa il iau de pe desktop si sa il duc direct in stic cu sageata, si la fel face. Ce pot sa ii fac sa nu mai faca asa? I-am dat si formatare si nici o schimbare.

1 răspuns:
| NeculaiBogdan1212 a răspuns:

Este un virus ofnesiv, si mie mi s-a intamplat si mie cu toate sticurile daca ai ceva pe el inti in: Start, Run, scrii acolo comanda cmd si iti apare o fereastra neagra acolo trebuie sa scrii litera respectiva din My Computer ex: f sau g si scrii asa

f:
dai enter dupa ce ai scris asa si o sa coboare un rand mai jos care va incepe cu F:\>
acolo vei scrie : attrib f:\*.* /d /s -h -r -s
si dupa dai enter si va trebui sa arate asa dupa ce ai scris
F:\>attrib f:\*.* /d /s/ -h -r -s
dupa ce ai dat enter o sa iti apara inca un rand cu un F:\
si ar trebui sa iti fi disparut acea sageata de la fiecare foldere sau ce mai aveai tu pe stick sau daca nu iti merge asa pui o poza ceva acolo pe stick si descarci avast si dai scanare USB si ei o sa sterga poza si il va devirusa, eu as zice ca este mai usor cu avast si inca odata iti amintesc ca litera acea f sau g sau ce litere iti va mai aparea so te uiti acolo langa stic ce litera apare cum este la hard apare D asa apare si la stick.