| YellowAngel a întrebat:

De ce lumea foloseste Windows?
Am instalat Linux, e gratis si mult mai bun

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai usor de folosit, am incercat Linux si am avut parte doar de erori. Destule programe pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| YellowAngel explică (pentru anonim_4396):

Conteaza si ve versiune ai folosit. Ca si Windowsul, mai ales 10, e durere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru YellowAngel):

Windows 10 e iubire, de ce zici asta?

| YellowAngel explică (pentru anonim_4396):

Daca windows 10 e iubire, cum te numesti iubitorule de sisteme de operare. Windowsofil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru YellowAngel):

Imi place sa ma adaptez la noi idei, conceptii.

| gelu1970 a răspuns:

Pentru ca e cel mai utilizat SO in lume.
stai sa vezi ce bun e Linux atunci cand o sa vrei sa folosesti programe necompatibile cu acest sistem de operare.
In ceea ce ma priveste nu am nimic impotriva in a folosi Linux.
Problema e ca datorita popularitatii sistemului oferit de Microsoft ne-am acomodat cu Windows si un schimb nu e binevenit.

| xByte a răspuns:

Windows este cel mai folosit OS la nivel global, drept urmare toti dezvoltatorii mari de software si hardware se concentreaza pe optimizarea produselor lor pentru Windows.
Gaming, encoding, encryption, compression, 3d modeling, animation; live broadcasting; toate acestea le poti face fara nici un fel de probleme pe Windows, pe cand cu Linux workflow-ul tau va fi incetinit total, in anumite cazuri chiar si oprit.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns:

Daca imi dai tu SolidWorks si Creo Parametric pentru Linux Mint/Ubuntu, o sa fac trecerea definitiva pe Linux.
Sau daca o sa ma angajez la o firma care foloseste Siemens PLM NX, la fel, o sa stau pe Linux.

Pana atunci, sunt nevoit sa stau pe Windows, desi incepand cu 8, nu-mi mai place nimic la ei.
10 are inca anumite probleme, nu exagerat de mari, dar foarte suparatoare.

Pentru cine nu foloseste programe profesionale, recomand la orice ora Linux Mint/Ubuntu/OpenSuse/Zorin/ElementaryOS

| RAY a răspuns:

Windows e mai simplu,linux e mai complex, nu ca linux e mai bun sau windows dar windows vine preinstalat cu programe,drivere, e mai popular si mai usor de utilizat, linux consuma mai putine resurce, e gratis si il modifici cum ai chef dar poti avea probleme la instalarea unor drivere, programe

| flixbuster a răspuns:

Oameni buni, un sistem de operare e o unealta nu o religie.

E ca si cum ai intreba ce e mai buna, o lopata sau o sapa?

Fiecare are punctele ei tari si punctele ei slabe in functie de ce vrei sa faci cu ea. La fel si cu sistemul de operare.

Cel mai bun sistem de operare este cel care iti permite sa-ti folosesti sistemul cum doresti si sa lucrezi in programele in care ai nevoie. Pentru unii cel mai bun sistem este Windows, pentru altii Linux, pentru altii macOS, altii jura ca Android, altii ca iOS, altii ca UNIX, Solaris, Free/Net/Open BSD. Stiti care e faza? Fiecare are dreptate cand spune ca OS-ul nu-stiu-care este cel mai bun (dar pentru el si nevoile lui).

Update: folosesc si Windows si Linux (pe langa altele, dar ca sa fiu in intrebare) si ambele sunt sisteme de operare excelente per total. Fiecare are punctele lui tari si punctele lui slabe, in functie de ce vrei sa faci cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece costã bani ca mna, de aceea se fac si multe programe care si ele la fel ai nevoie de licentã, pentru un utilizator clasic de internet este numai bun Linuxul, si nu este greu de folosit.
Pe Windows ruleaza mai multe programe, de cele mai multe ori inutile, doar Officul este bun la ei in rest e varza doar de gaymeri si care folosesc aplicatii si programe inutile.
Dar intr-adevar MacOS le intrece pe toate, când vine vorba de editare imagine/video si design se meritã banii dacã ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Linux iti poti face 3 desktopuri virtuale, cu memoria asta de intrã si Sotia si Amanta. Le verifici laughing

| YellowAngel explică (pentru anonim_4396):

Si iti poti lua o consola de jocuri si ai rezolvat treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru YellowAngel):

Exact mult mai ok este o consola, am uitat sã precizez pentru utilizatorii de laptop este mult mai avantajos Linuxul parerea mea

| Jonas94 a răspuns:

Pentru că Windows-ul este mai mult mai ușor de folosit. Linuxul este mai mult pentru power-useri, programatori, etc.
Linuxul este cam în tot ce mișcă, chiar și dozatoarele de cafea au o mică distribuție de Linux.
Linux și toate distribuțiile sunt pentru cei care vor să-și bage nasul sub capotă, nu doar să stea pe FB și să se joace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai telefon cu Android sau iOS? De ce nu-ți iei cu Windows Phone sau chiar cu Symbian?
E fix același lucru. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh, vai ce snobism.
Eu le folosesc pe ambele, si? Preponderent Windows acasa.
Gratis, da, mult mai bun? La ce e mult mai bun? Aproape la nimic in afara de faptul ca e gratis si nu face nici jumatate din chestiile care sunt posibile numai sub Windows.

Cica sa iau consola, bun, dar Starcraft merge pe consola? Pe Linux merge cumva? Wine e o mizerie.

Eu am ani de zile de cand stiu e ala Linux, tu abia zici ca l-ai instalat.

Răspuns utilizator avertizat
| Lascau_Alex_1996 a răspuns:

1. Linux este un sistem de operare pentru developeri.
2.Linux este controlat de comenzi python si nu toata lume il poate folosi cu usurinta.
3.Jocurile trebuie instalate prin GIT ( git install pkg (link git de la joc ) )
4.Nu toate programele ruleaza pe Linux.
5. Are o performana mai scazuta.
5. Nu e mai bun ca Windows 10.

| skaterboi2002 a răspuns:

Urasc Windows-ul, chiar acum il folosesc, abia astept sa am bani destui in pusculita pentru un MacBook, de asemenea urasc si Android, primul meu iPhone a fost 3G, il ador (inca il am), dupa aceea 4s, si mai bun, 5s, excelent, 7, SENZATIONALLLLLLL
Urmeaza sa imi iau Apple Watch, ca urasc DE ASEMENEA smartwatch-urile astea de 100-200 lei de pe eMag sau ce.
Dupa aceea iPad, de ce? Am o tableta UTOK, s-a stricat caci nu l-am mai incarcat de o luna (plictiseala csf) + camera de rahat.
Acum sunt pe "minunatul" meu PC, cu "perfectul" Windows 7, care se BLOCHEAZA NON-STOP (chiar) si de aceea imi voi lua un MacBook ( laptop Apple) happy
Fac trecerea totala de la acest ''Androism'' ( Windows 7 + tableta Android, Android ) care ii FOARTE FOARTE FOARTE liber *si ce? nu-mi pasa, daca sistemele Apple nu-s open source, mi se par la fel, insa mai BETTER*, produsele Apple isi MERITA TOTI BANII, oare de ce? aspectul, calitatea, perfectionarea este reprezentata prin Apple, ceea ce sunt o persoana care face toate lucrurile rapide, sa le perfectioneze.
Bye, also my idol uses Apple products, hihi

| ROB3RT89 a răspuns:

Unii nu stiu sa foloesca windows si tu vorbesti de linux?
Tu esti un exemplu, poti sa vi cu argumente solide de ce windows 10 e durere?
Banuiesc ca nu, ca nu iti place tie e partea a doua.
Lumea a inceput sa comenteze inca de la windows vista, ma mir ca le-a placut windows 7...

| Superior a răspuns (pentru YellowAngel):

Deci tu esti o fata care foloseste vasta evolutie a tehnologiei pentru "cea mai tare" "ramura" a acesteia, si anume Facebook-ul? Hai sa includem si Instragramul. Scuze daca pare ca te cam iau la rost dar cum sa zici ca rezolvarea probelemei atunci cand vrei sa joci jocuri este. cumpararea unei console? Ce ai zis tu e mai ironic decat un tataie cu baston care face striptis si e dezbracat, si mai ironic este ca aceasta ironie o consideri o solutie.
Pe windows poti face modelare 3D,programare,editare,te poti juca jocuri, pe linux uhm... da, eventual poti face si ce faci pe windows dar asta presupune o durere de cap pana reusesti sa faca sa mearga si nu merge la toate.
P.S: Sunt sigur ca pe langa acest lucru ai critica si oamenii care isi cumpara sisteme de zeci de milioane cand tu cu banii aia ti-ai lua IphoneX, nu chiar doua, unul il folosesti si altul sigiliat in vitrina.

| Superior a răspuns (pentru skaterboi2002):

La IOS si Android nu ma bag, chestie de preferinte, nu ma bag, dar la Mac-uri ma bag si zic ca e cea mai proasta achizitie. La 8000 lei ca Macbook ai o panarama de i5 cu doua nuclee la 2, 4gHz si o placa video care tot ce poate sa faca e sa ruleze un video la rezolutia maxima a ecranului. In 2400 gasesti acelasi laptop https://www.pcgarage.ro/......sh-silver/
La 4000 lei gasesti un laptop cu performante net superioare acelui Macbook de 8000, ca de exemplu https://www.pcgarage.ro/......ndless-os/ care are un i7 cu 4 nuclee, frecventa mare, 6mb cache si un GTX 1050 Ti care... te las sa vezi singur http://gpu.userbenchmark.com/......9vsm178724 iar la 8000 lei iar ca competitor direct de 8000 lei ai https://www.pcgarage.ro/......t-3yr-cis/ care la fel i7, GTX 1060 6GB care http://gpu.userbenchmark.com/......78724,16GB vs 8GB, 1512GB memorie vs 256GB sau https://www.pcgarage.ro/......ome-black/
P.S: MAC-ul reprezinta doar fita, iar idolul tau e Justin Bieber care stie doar sa dea din limba (nu doar pe scena stai calm) si care daca s-a julit la cot face drama prin ziare si ajunge la urgente. La fel vrei si tu sa fii, uh? Cata lene poate fi in anul 2018...
P.S 2: Windowsul e usor de utilizat, dar daca dai pe poze.exe ce sa fac...

| skaterboi2002 a răspuns:

Is baiat, lol.
Iggy Azalea este idolul meu daca vrei sa stii.
Justin Bieber? Gay-ul ala? BLEAHHH
Americanii folosesc Apple, daca ai vazut si-n filme. Nu ma intereseaza prostiile de jocuri, gen CS GO, sau ce dracu mai is si astea pe STEAM

| MorioMD a răspuns:

Ce intrebare e asta? Windows este performant dar iti trebuie si ceva bun sa-l rulezi. Linux se foloseste in general pentru afaceri, companii, hosting si toate chestiile astea. Windows este mai bun pe partea de gaming, edit sau ceva de genul. In general multi folosesc Windows pentru gaming deoarece Linux nu este optimizat pentru jocuri.

| Superior a răspuns (pentru skaterboi2002):

Zi-mi film unde apare Apple? Mai degraba ai pomeni de filmele turcesti laughing)
Americanii sunt prea destepti pentru Apple, stai calm. In America sunt comunitati care "au creat" criterii de specii de oameni care folosesc Apple si care nu, adica mno are legatura cu rasismul dar in fine. Nu urasc Apple, unele produse sunt okey dar e exagerat sa-i pupi in cr la fiecare release chiar daca au lansat ceva sa zicem prost.

| dalexbun a răspuns:

Windows 10 f bun, si la resurse, ia cat are nevoie.Reclama e mare,plus ca multe vin preinstalate,plus ca nu exista telefon cu Linux, plus ca la Linux nu poti vinde antivirusi, plus o gramada. Microsoft face bussines, adica bani, de asta se foloseste Windows. Bill has money!

| YellowAngel explică (pentru Superior):

Inseamna ca tu nu te uiti la filme de intrebi zi-mi filme in care apare Apple.
Aproape in 90% din filmele Americane vezi Mac si iPhone.
Deci chiar ma amuza ca pui intrebarea asta.