| anonim_4396 a întrebat:

Peste tot pe unde am mers, gen banci, companii si alte institutii am vazut in computere Windows. Intrebarea e urmatoarea: care e rolul sistemului de operare Linux daca peste tot se foloseste windows? Vreau sa spun, ce are in plus sau mai bun fata de windows? sunt efectiv curios cum ca linux e asa renumit cu toate ca nu cred ca am vazut vreodata in fata un PC in care sa fie instalat Linux. As dori cateva lamuriri.

Răspuns Câştigător
| ganton a răspuns:

E ca si cum ai intreba care-i rolul pantalonilor din doc cand toata lumea poarta blugi. Windows e asa prevalent deoarece la inceputuri, cand oamenii isi luau primul calculator el era singurul sistem de operare, ba chiar era si ieftin/usor de piratat fata de rivalul Macintosh si asa s-a ajuns ca azi majoritatea calculatoarelor sa aiba Windows pe ele. E mai mult o 'obisnuinta'.

Linux in schimb, e bazat pe UNIX. E bun de rulat pe el servere, facut chestii mai complicate (poate rula scripturi mai usor, e simplu sa-i reprogramezi unele componente dupa cum iti trebuie tie, ii poti scrie tu driverele etc).

Intr-o coaja de nuca: Windows e bun pentru omul de rand, care vrea sa asculte muzica, sa intre pe net, sa scrie ceva in Word sau Excel apoi sa printeze. Pt asta, Windows merge ca scos din cutie, in timp ce pe Linux ai sanse mari sa nu existe driver pentru imprimanta ta sau sa nu ti-o recunoasca, dar in schimb linux poate rula fara probleme un server de ex, non-stop, saptamani la rand, in timp ce un windows ne-restartat din cand in cand incepe sa crape.

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Prin Germania Franta Italia Anglia si multe tari din UE, SUA Canada ai sa vezi pe la institutii LINUX! Pentru mine este un sistem la fel ca windows cu exceptia ca nu se viruseaza si totusi mai bun decat windows! http://ro.wikipedia.org/wiki/GNU/Linux

| JaJe a răspuns:

Linux este un sistem de operare gratuit in comparatie cu Windows, nu sunt fan Linux, dar ai dreptate, la noi nu prea gasesti linux, in schimb pe afara unde pirateria este mai scazuta si persoanele decat sa-si cumpere windows-urile originale, folosesc linux (numar foarte mic). Totusi, Dupa mine, linux nu te ajuta cu nimic atata timp cat majoritatea programelor sunt configurate in special pentru sisteme Windows si nu Mac sau Linux. Numai bine.

| Gizăz a răspuns:

Nici nu vei vedea multe calculatoare personale cu Linux. Acest OS se folosește în principal pe servere. Este gratuit și foarte stabil; multe servere au mers și un an fără întrerupere fără ca sistemul de operare să dea rateuri. Se încarcă mai repede decât Windows și nici nu se virusează. Aproape toate site-urile pe care le vizitezi tu cu Windows sunt de fapt rulate cu Linux(Ubuntu sau Fedora).
Acest OS este bazat pe Unix, un sistem de operare creat în anii '70 pentru a rula rețele. Dacă sângele e informația, Linux e vena sau artera prin care trece.

| alexno2 a răspuns:

Sincer linuxul e destul de bunicel dar nu intrece windowsul desi pe windows sunt foarte multi virusi pe linux foarte putini virusi gasesti happy dar pe linux si rularea programelor, jocurilor e mai greu happy foarte multe chestii sunt compatibile cu windows cu linux mai putine