| Kreisegger a întrebat:

Am instalat linux pe un laptop deoarece windowsul nu mai mergea, linux l-am instalat de pe un stick, linuxul nu este piratat deoarece este gratis, iar acum vreau sa il dezinstalez si sa imi instalez din nou un windows, cum as putea face asta?

Dau Funda pentru cel care ma ajuta.
Multumesc

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Introduci si pornesti laptop-ul cu stick-ul Linux.
Cand apare desktop-ul, incepi sa dai drumul iarasi la instalarea Linux-ului.
Cand apare fereastra cu partitiile, le stergi pe care doresti (Extn, Swap). Restul partitiilor pot ramane.
Repornesti laptop-ul, de data asta de pe discul /stick-ul cu widows si-l instalezi in locul deja eliberat, ramas de la Linux.

Atentie!
Daca stergi partitia Ext doar cu kit-ul windows, atunci partitia Swap nu e sigur ca se sterge si poate incurca la alocarile de partitii.

| sierra1 a răspuns:

Bagi discul de boot cu windows si instalezi pe partitia unde era Linux. Stergerea Linux se face automat la instalare prin suprascriere. Dai eventual delete partition si create... format NTFS