| adriangabor92 a întrebat:

De ce nu imi citeste unitatea cd-urile si dvd-urile?

8 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Poate e deviată lentila sau prăfuită. Poate unitatea de citire e pusă pe disable. Sunt ceva motive pentru care ar nu îţi citesc cd-urile!

| Fredie a răspuns:

Sal. Sunt mai multe motive posibile. Esti sigur ca nu ti le citeste, ori e vroba cumva despre functia de autorun, care este dezactivata in XP ul tau, sau in fine ce SO utilizezi? Poti sa accesezi continutul unui cd sau dvd din My computer? Ai drievr instalat pentru unitatea ta? In principiu XP ul iti recunoaste cam orice unitate, insa e posibil sa mai fie si exceptii. Verifica cele de mai sus si revino cu detalii. Bye.

Alte răspunsuri
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Poate s-o strâcat.
În fine, specifică exact ce vrei să faci ca să-ţi explicăm.
Poate să fie:
1. Dat disable din device manager
2. Lentila prăfuită, distrusă, deviată, etc.
3. Motorul terminat.
4. Cablul IDE scos.
5. Alimentarea distrusă
6. Sistemul de operare terminat
7. BIOS-ul neresetat la timp...
Sunt multe cauze!

| rebb a răspuns:

Poate e prafuita, poate ai uitat sa conectezi o magistrala.Se intampla sa sara jumperi de la locul lor uneori.Ai grija sunt foarte mici si daca i-ai pierdut cam greu sa ii si gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am instalat ieri un joc iar astazi nu- mi citeste cd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dus... numai ce sa faci cu el decat sa cumperi ltul. as imi s-a intamplat si mie si pana nu am luat unu nuo nu a mers. :*

| Ducman_Catalyn_1992 a răspuns:

Ce este BIOS-ul?