| Costel_Iftode_1998 a întrebat:

De ce nu imi citeste unitatea cd-urile si dvd-urile goale?

Răspuns Câştigător
| soul2soull a răspuns:

Asus-ul este clar un dvd writter cu probleme la citirea dvd-urilor blank, scrie un usb stick cu un Linux oarecare zorin, os sau ubuntu sau puppy linux si incearca sa scrii un dvd - daca merge scris, inseamna ca problema e in windows, daca nu merge, lasa sertarul de la dvd deschis, scoate din unitate cablul de alimentare sau tine apasat butonul de power ca sa se opreasca pc-ul. Dupa care desfaci suruburile laterale ale dvd-ului, scoti si mufa, ata sau sata, scoti de tot dvd writerul, scoti suruburlie si capacul/capacele si cureti lentila laser, ar trebui sa mearga daca ai cunostinte poti mari sensibilitatea la citire. Daca nu stii cum, nu te baga.

4 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Pai si ce sa-ti citeasca de pe ele daca sunt goale?

| Costel_Iftode_1998 explică (pentru JustCosmin):

Nu imi da voie sa le deschid, imi scrie,, please insert a disk into driver D:.,,

| JustCosmin a răspuns (pentru Costel_Iftode_1998):

In cazul asta sunt mai multe probleme:
1. Ori e din cauza Windows-ului. Poti incerca sa intri in Control Panel> Device Manager si vezi acolo la CD/DVD-ROM Drives si dai uninstall la driver.
2. E posibil sa fie de la capul de citire al unitatii DVD-RW care ori e prafuit,caz in care te sfatuiesc sa cumperi un CD Cleaner pentru curatarea lentilei laser, ori este mort, caz in care trebuie sa cumperi alt DVD-RW.
3. Poate fi o problema de la cablurile de la DVD-RW, sa vezi daca sunt prinse cum trebuie.

| mary_1175 a răspuns (pentru JustCosmin):

@JustCosmin bun raspunsul tau rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))