| Devylgreen a întrebat:

Buna TPU de ce unitatea mea nu imi mai citeste dvd-urile? Inainte imi mergea orice tip de dvd dar cd-urile mergeau dar in ultimul timp imi citea greu si cd nu mai pot pune windows

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil s-a murdarit/prafuit laserul.
Intrucat necesita scule si cunostinte speciale, iti recomand sa schimbi unitatea cu alt DVD RW, functional, chiar si unul folosit (costa doar cateva zeci de lei).

| darrio2007 a răspuns:

Foloseste un cd de curatare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece s-a stricat unitatea dvd, schimbă o, e stricat laserul ala care citeste discul.

| RAY a răspuns:

Eu am scos mufa afara si am bagat-o la loc si a mers asta dupa ce am curatat-o frumos de praf cu spirt

| K0sti a răspuns:

Dar s-a stricat! Asta e...

| DryIce a răspuns:

1. dvd au o viteza de pana la x16 - ai idee ce inseamna aia? crezi ca degeaba exista viteza de scriere?
2. Cand dvd-wr e nou citeste dvd la viteaza mare. Cans se invecheste citeste doar pe cele scrise la viteaza mica si tot asa pana la 3x scrise sau deloc daca e foarte vechi.
3. viteza de scriere inseamna - daca e mica se citeste greu de pe dvd (copy rate mic) dar tine mult (joci friesby cu el si nu se strica). Daca e scris la viteza mare (copy rate e mare si 20mb/s) dar consecinta e citit doar de dvd playere noi + ca la orice zgarietura e gata il arunci la gunoi nu-l mai citeste nimica. Practic cu cat e mai mica viteza de scriere cu atat face santurile mai adanci laseru in el si e mai usor de citit (dar la viteza mica).
4. Intrebari?

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Incearca sa bagi alt dvd cu windows sau cd ce ti se potriveste