| Florin458 a întrebat:

De ceva timp, mi-a disparut optiunea de a pune pe cineva pe invisible pe Facebook.Mi-a ramas optiunea de a dezactiva chat-ul pentru toti prietenii. Aveti idee cum pot face sa tin pe cineva pe invisible sau daca a fost undeva mutata/redenumita aceasta functie?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă așa:
"Pornește chatul" (colț dreapta, jos)→ Setări avansate

Se deschide o căsuță, iar de aici alegi o variantă:
1. Opreste chatul doar pentru unele contacte
2. Opreste chatul pentru toate contactele cu excepția...
3. Opreste chatul pentru toate contactele.

Ai înțeles acum?

10 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Deschide chat-optiuni-a 3-a optiune trebuie sa fie pentru persoanele pe care tu vrei sa le selectezi

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din câte știu, a treia opțiune din chat e "Adaugă prieteni în chat", care nu se referă la a-i adăuga pe invisible.
Nu știu să existe această opțiune! Poți adăuga prieteni în lista de "close friends" (prieteni apropiați), pe cine vrei tu, în mod individual, însă nu poți separa pe cine să pui pe invisible. Ori te pui tu însuți "invisible" pentru toți, ori blochezi persoanele care te deranjează.
Însă și acest invisible înseamnă mai mult "Nu (mă) deranjați!", fiindcă cine vrea, tot te vede că ești activ. Asta, pentru că le apari tuturor din listă cu 1 min.

| Florin458 explică (pentru floresdemayo):

Candva era optiunea sa pui individual pe cineva pe invisible, vad ca a disparut si a ramas doar optiunea de a pune tot chat-ul pe invisible.Ori au scos-o ei, ori au redenumit-o cumva.

| Florin458 explică:

Am avut pe cineva pe invisible pana acum 4-5 luni, apoi setarea mi-a disparut si a ramas doar cea care pune tot chat-ul pe invisible.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Florin458):

Erai pe telefon când făceai asta?

| Florin458 explică (pentru floresdemayo):

Nu,pe PC. Facem click pe acea rotita din josul chat-ului si la rubrica "Opreste chatul" aveam "Opreste chatul pentru toate contactele" si inca una pe care am folosit-o de cateva ori sa opresc chat-ul pentru anumite persoane, iar acum o mai am doar pe cea de a opri chatul pentru toti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Florin458):

Vezi sus, am completat răspunsul.

| Florin458 explică:

Da,le aveam inainte, acum a mai ramas doar "Opreste chatul pentru toate contactele"

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Florin458):

Sunt și acum, încearcă să te loghezi pe un alt browser și ai să te convingi. Iar dacă nu îți apar nici acolo opțiunile, înseamnă că-i o eroare temporară din partea lor. Nu-i din cauza computerului tău!
Știi ce să faci? Scrie-le la contact, acolo unde apare scris "Raportează o problemă", spune-le că ceva nu funcționează, vezi că ei au o setare pe acolo... Iar dacă le scrii, trimite-le și un print-screen, arată-le că îți lipsește opțiunea respectivă!
Sper că știi să faci un screenshot, după ce îl faci, îl încarci pe imgur și le trimiți linkul. În câteva ore, îți vor răspunde. Încearcă și așa, fiindcă nu ai ce pierde. happy

| Florin458 explică (pentru floresdemayo):

Stiu sa fac si screenshot si cum sa incarc poza pe imgur, nu sunt novice in ale IT-ului.Nu merge nici pe alt browser, aceeasi problema.
Le voi trimite un raport, sper sa raspunda candva happy Multumesc de ajutor!