| DaGGerDMG a întrebat:

Deci...am mai multe intrebari..Am o placa de baza HP 2820H. Peste tot scrie ca are pci express 2.0. In gpu-z si in HWinfo apare la placa video ca este pe pci v1.1 x16. Daca si la specificatii la placa video ( gt 9500 1gb Asus) arata ca e pe pci express 2.0, de ce arata 1.1?
Bun si celelalte intrebari ar fi: am o sursa de 300W si un procesor Intel Core 2 duo e8400 si as vrea sa schimb placa mea video cu Sapphire Radeon RX 550 2gb ( pe pcgarage este la reducere de la 450 la 320 ), ar fi vreo problema intre sursa si placa video? ( pe siteul lor scrie ca consuma max 65 W ), daca intr-adevar pe placa de baza am pcie 1.1, vor exista probleme? O va limita mult procesorul in jocuri gen LoL, CSGO, Paladins, ETS2? Se va simti diferenta majora fata de placa mea video actuala?

1 răspuns:
| AlinKun a răspuns:

Cand nu rulezi aplicatii care sa necesita puterea totala a placii video, placa trece in modul 1.1 pentru un consum de energie mai redus.
http://gpuz.techpowerup.com/17/12/16/eqa.png