| DaGGerDMG a întrebat:

Am o sursa de 300w si un procesor Intel Core 2DUO E8400. As vrea sa schimb placa mea video actuala ( Asus nVIDIA 9500gt 1gb, ruleaza pe pci express x16 ) cu Pulse RX550 2gb ( e la reducere pe pcgarage de la 450 la 320). Placa mea de baza este HP 2820h. Am mai multe intrebari : duce sursa rx550-ul? O va limita mult procesorul meu? Se va simti mult diferenta fata de 9500gt in jocuri de genul LoL, csgo, paladins, ets2?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sursa de 300w este aproape la limita fata de puterea consumata.
Doar incercand se poate afla daca merge sau nu.
Daca in timpul functionarii intense (jocului) se restarteaza des sau apare "Moartea Albastra" (blue screen), atunci probabil sursa nu duce sistemul si trebuie incercat cu o sursa mai puternica (sursa de 450W e suficient).

| flixbuster a răspuns:

Sa mixezi un procesor de acum 10 ani (cauta Launch Date)

https://ark.intel.com/......33-MHz-FSB

cu o placa video lansata anul acesta (cauta Released)

https://www.techpowerup.com/gpudb/2947/radeon-rx-550

s-ar putea sa nu fie cea mai buna alegere. procesorul prea slab (nu faptul ca e vechi e cel mai important) s-ar putea sa gatuie placa video.

| V1P3RUL a răspuns:

Nu o să ți-o duca sursa aia. Pentru ea îți trebuie o sursă de măcar 400W de calitate buna. Procesorul va crea bottleneck, adică o să îți limteze destul de rău