| anonim_4396 a întrebat:

[Din categoria gaming pentru Android ]

Care dintre urmatoarele configuratii este mai buna :

Chipset - Hisilicon Kirin 710 (12 nm)
CPU - Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53)
GPU - Mali-G51 MP4
( telefon cu 3 GB RAM )

SAU

Chipset - Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm)
CPU - Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53
GPU - Adreno 506
( telefon cu 4 GB RAM ).

Ofer funda celui mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Kirinul fara indoiala. Kirin 710 se bate cu 660-ul, nu cu 625. Totusi ar fi o idee sa zici si de ce telefoane discutam aici. Conteaza si sistemul de operare foarte mult si cit timp vei mai primi update-uri. As merge pe ala care e cu Android One, daca e vreunul. In alta ordine de idei, uita-te si la Nokia. Au telefoane excelente.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Este vorba despre Huawei P Smart 2019 si Xiaomi MI A2 Lite. Amandoua vin cu sistemul de operare Andorid 9 sau PIE cum vrei tu sa ii spui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Apropo,uite aici o comparatie intre cele doua https://bit.ly/2MCtGRW

Nu stiu pe care sa il aleg. Sunt indecis sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici unul, nici celalalt. Asteapta sa apara la noi Redmi Note 7, o sa merite asteptarea. Probabil va fi cam la acelasi pret sau ceva mai ieftin. https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_7-9513.php
P.S. Amindoua au Android 9, dar Huawei are EMUI peste el deci update-urile vor veni mai lent ca la Mi A2 Lite, care e Android One (stock, update-uri direct de la Google) in principiu, desi am impresia ca sunt ceva modele si cu MIUI peste Pie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Problema este ca nu mai am telefon. Si trebuie neaparat sa iau ceva pentru ca am avut un Samsung cu Android 8, dar l-am adunat puzzle de pe jos dupa ce l-a calcat tirul. Acum umblu cu un jaf de eboda cu Android kitkat si abia face fata aplicatiilor. Pe Youtube nici la video nu pot sa ma uit, ce sa mai zic de Facebook. Gaming nici nu se pune problema.

Si atunci cand ti-am spus de gaming, pe mine ma intereseaza un telefon care sa ruleze numai Real Racing 3. Altceva nici ca joc pe telefon.
Pe vechiul J3 2017 cu 2 GB ram mi-a rulat acceptabil jocul RR3.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca obisnuiesti sa le distrugi, atunci ia frumos un Mi A1. E la un pret excelent acum, dar vine cu Nougat si are update pana la Pie. Deci Android Q nu o sa mai vezi pe el. Am asa ceva de vreun an si cateva luni, de la lansare, si nu mi-a facut nici o figura. Cu Pie merge excelent chiar. Si chiar am RR3 si pot spune ca merge foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu obisnuiesc sa le distrug. Am folosit 3 ani un Core Prime de la Samsung. Dar chestia ca lucrez la o firma unde atunci cand vine marfa, trebuie sa descarc tirul. Mi-a cazut telefonul din buzunar cand l-am ajutat pe sofer sa traga la rampa. Ce sa zic...ghinion.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ghinion. Telefonul il tii intr-un buzunar din care sa nu cada/fie furat. E atit de simplu. De-ai sti citi tantalai vad zi de zi cu telefoanele/actele in buzunarul de la spate... si dupa aia vezi dom'le ca i-a furat careva.