| marian23213234 a întrebat:

Dintre Intel atom inside si Intel celeron inside sau Intel atom x5 care este mai bun?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Deși nici Celeron-ul nu e un procesor de top, în majoritatea privințelor le depășește pe celelalte două. Atom sunt procesoare pentru dispozitive mobile (tablete, netbook-uri) și nu prea strălucesc la niciun capitol. Deși X5-ul are patru nuclee și un cip grafic mai bun (cu foarte puțin). Atomul simplu e deja depășit, e „bătrân" de vreo 6-7 ani.
De blocat, nu se blochează niciunul dacă rulează programe fără bug-uri.
Dar asta nu garantează un joc fluent, nici măcar o redare video foarte „lină".
Așadar, dintre trei junghiuri, cel mai bun e un... Celeron.
Trist...

6 răspunsuri:
| Alex2o17 a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai bun este Intel celeron inside pentru ca celeron sunt foarte bune ca nu se blocheaza

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Celeroanele sunt cele mai ieftine si mai slabe procesoare. In rest, depinde si de model dar sa stii ca si Intel Atom x5 este tot inside. "Inside" este un logo sub care se prezinta Intel de peste 20 de ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Celeroanele si Atom-urile sunt cele mai ieftine si mai slabe procesoare, ele fiind facute doar pentru un consum redus. Cum Atom-urile sunt mai noi sunt un pic mai performante. In rest, depinde si de model dar sa stii ca si Intel Atom x5 este tot inside. "Inside" este un logo sub care se prezinta Intel de peste 20 de ani.

| OnePiece a răspuns:

Intel Atom nu prea e procesor de calculatoare. Un Atom X5 apare chiar si in telefoane (Asus Zenfone 2 e un exemplu) si este des intalnit pe netbookuri si tablete cu Android. Atomul simplu e vai de mama lui.

Sincer, probabil chiar si Celeron va fi adaptat sa mearga pe telefon si tableta. Celeron e cel mai bun.