| FlorinCiokan a întrebat:

E vreo diferenta intre PCI Express 2.0 si PCI Express 3.0?
Pe o placa de baza pe care nu scrie doar PCI Express s-ar potrivi orice placa video? Si 2.0 si 3.0?

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Este o diferenta minora, si asta intre 2.0 si 3.0 iar aici ma refer doar la latimea de banda trimisa de catre placa video.
Si da, pe o placa de baza chiar daca versiunea portului este 1.0 2.0 sau 3.0 este compatibila cu orice placa video, numai ca acea placa video va fi limitata dpdv al performantelor.