| ningeago a întrebat:

Am o placa de baza cu PCI-Express 16, iar eu as vrea sa imi iau o placa video cu PCI-Express 3, nu s-ar potrivi sau s-ar putea. Eu m-am uitat pe un program in care zicea "PCI-Express Maxim Suported x16! va rog lamuriti-ma! DAU FUNDA RASPUNSULUI BUN!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E adevarat ce spune Jipa95. Placa video va lucra un pic mai incet. Pentru analfabetii care zic altceva uite cateva date:
Base Clock Speed: PCIe 3.0 = 8. 0GHz, PCIe 2.0 = 5. 0GHz, PCIe 1.1 = 2. 5GHz
Data Rate: PCIe 3.0 = 1000MB/s, PCIe 2.0 = 500MB/s, PCIe 1.1 = 250MB/s
Total Bandwidth: (x16 link): PCIe 3.0 = 32GB/s, PCIe 2.0 = 16GB/s, PCIe 1.1 = 8GB/s
Data Transfer Rate: PCIe 3.0 = 8.0GT/s, PCIe 2.0= 5.0GT/s, PCIe 1.1 = 2.5GT/s

| KodrutZ a răspuns:

Ia breh, stai calm.
@Jipa95: Come on, dude, te credeam baiet mai serios! Ce e cu bazaconiile astea? Unde ai vazut tu asa ceva? Diferenta intre 2.0 si 3.0 e ca si nula. Ce ai zis tu acolo e la fel de stupid ca "memoriile la 1.5 V sint mai rapide ca cele la 1.65 V"

| Jipa95 a răspuns:

Se potriveste, dar daca placa video respectiva este pe PCI x3.0 iar slotul tau de expansiune de pe placa de baza este 2.0, placa video isi va da downgrade, iar performantele acelei placi video vor scadea.

bft!

| ningeago explică (pentru Jipa95):

Am 3 sloturi: pci-express 1x, PCI-Express 4x si pci express 16x Asa imi scrie in cartea de la PC!

| ningeago explică:

Voi da FUNDA cand voi afla adevarul!