| bogdan324 a întrebat:

Este normal sa intre greu cablurile de la sursele modulare in placa video sau alte componente? Am auzit ca trebuie aplicata putina forta ca sa se "obisnuiasca" cablul cu slotul.
Am o sursa modulara de la corsair si cand am bagat cablul pci-e in placa video nu a intrat pana la capat,l-am lasat asa si am dat drumul de proba la pc,am si jucat ceva pe el si n-am avut probleme,dupa am inchis pc-ul si am mai sucit in stanga si dreapte cablul pana a intrat de tot, nu au fost zgomote in tot procesul(adica sa se auda cum pocneste placa de baza sau placa video de la presiune).E normal asa ceva sau am gresit eu ceva? La alte surse care nu sunt modulare intrau mai usor acele cabluri cel putin in placa video.

11 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Toate, TOATE mufele de pe sursa au o clapeta
trebuie sa apesi pe partea dinspre cabluri a clapetei cand impingi daca chiar nu intra, dar in orice caz...
trebuie SA NU APESI pe partea din fata a clapetei cand infigi pentru ca asa o sa blochezi mufa
in rest, NU, NU TREBUIE SA SE "OBISNUIASCA" CU NIMIC, daca ti se pare ca trebuie, atunci poate le-ai bagat gresit (au niste forme, patrate si rotunde, ca sa nu intre unde nu trebuie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e ca si la virgine, prima data intra mai greu, dupa aia se obisnuieste mufa cu slotul...

| bogdan324 explică (pentru ziftode):

Degeaba,am bagat cablul fara sa ating plasticul ala incat sa se duca clapeta unde trebuie,gresit nu prea cred avand in vedere ca imping din spatele conectorului,nu pun mana pe clapeta,o las sa se duca singura in slot, dar asta e prima data cand ma lovesc de asa ceva, pana acum nu am avut sursa modulara dar am tot auzit de la oameni si chiar experti ca e o problema cunoscuta cu sursele modulare, in special cele corsair, de care sa nu ma ingrijorez prea mult. Daca ai alte pareri sa stii ca apreciez.

| ziftode a răspuns (pentru bogdan324):

Am avut odata sau de doua ori asa o sursa
pe atunci nu am avut probleme
vad ca tu ai cautat pe google, deci ai mai multe informatii
totusi...

din cate stiu eu pinii de pe placa de baza pot sa aiba un varf ca un boboc de floare, mufele de pe sursa au doua lamele care sunt indoite in forma de patrat (daca te uiti la ele din fata), despicate in doua laturi, ei bine, daca unda din laturilele nedespicate nimereste in mijlocul bobocului din pin, s-ar putea sa se blocheze de tot si daca fortezi sa se rupa, indoaie, treaca prin circuit, etc.

asa ca, ia o lanterna si o lupa si uita-te cu multa atentie la ambele parti ale imbinarii, si priza si mufa, si din placa de baza, placa video, etc. si de la sursa
iar cand o bagi, incearca sa iti dai seama in ce gaura s-a blocat si sa misti din firul respectivei gauri inainte de a aplica presiune

| bogdan324 explică (pentru ziftode):

Mufa atx este bagata bine in placa de baza,am apasat putin mai mult dar sta teapana,partea care intra in sursa nu intra pana la capat dar am vazut ca asta e ceva normal,totusi sta bine prinsa in sursa chiar si asa.
Am verificat pinii din ambii conectori(al placii/al conectorului),ambele arata perfect,nu au nicio deformare.
Sunt mai interesat pe partea de placa video fiindca n-as vrea sa pateasca ceva si nu am placa integrata in caz de fac vreo prostie si nu merge placa, am mai facut pc-uri la viata mea si am ceva cunostinte dar nu stiu tot, invat cate ceva in fiecare zi.
Totusi simt ca exagerez treaba asta si ca nu e vreo problema avand in vedere ca totusi pc-ul merge perfect, in jocuri n-am treaba, world of tanks 110fps-uri pe ultra, gta 5 80-100fps-uri ultra si tot asa.Dar totusi nu strica sa mai aflu si cate ceva nou.

| ziftode a răspuns (pentru bogdan324):

Aha, am intalnit si eu problema asta la mufa de sursa
pune un contra dedesubt (intre placa de baza si carcasa), cum ar fi o bucata de hartie impaturita de mai multe ori pana e mai groasa decat distanta aia (o sa se mai stranga) si apoi apasa pe mufa pana nu mai poti

NU e o idee buna ca mufa sa nu fie infipta de tot, poti sa ai pierdere de contact, mai ales ca sunt chestii incinse prin calculator (si deci pinii si mufa se mai dilata/contracta), insa mai ales, pinii de alimentare s-ar putea sa nu faca cotact bine si sa faca scanteie, chiar daca e curent continuu, am vazut prize/mufe de alimentare cu negreala de funingine pe ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan324):

Am sursă tot de la Corsair, semi-modulară, nu mi-a făcut nici o problemă de genul ăsta pe 2 plăci de bază, una de cea mai ieftină și după upgrade una decentă și vreo 3 placi video, 2 Nvidia și una AMD. Cât despre "bobocul ăla înflorit" e valabil în special la plăcile de bază, alea mai de buget, la placi video am văzut doar pini din material solid. Dacă la una din componente ai pinii din conector îndoiți, înfloriți, înseamnă că sunt făcuți tot din tablă ambutisată, deci trebuie să ai grijă cu alinierea, că toleranțele sunt jalnice. Nu cred că are sursa nimic. Poate nu sunt cablurile originale? Sau poate încurci cablurile EPS cu cele PCI-E?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ex: http://sc01.alicdn.com/......XFXXXm.jpg

Dupa cum vezi mufele EPS 8-PIN si PCI-E 8-PIN sunt similare...

| bogdan324 explică (pentru ziftode):

Conectorii placii video stau pana la capat in placa de baza si sursa, atata ca m-am mirat ca trebuia pusa atata forta. Oricat as impinge conectorul atx in sursa nu intra pana la capat, si nu, nu are nicio deformare inauntrul conectorului.

| bogdan324 explică (pentru anonim_4396):

Nu am incurcat cablul pci-e cu cel eps, cel de la placa video e 6+2.Ca si sursa este excelenta, nu mi-a facut nicio problema, e foarte silentioasa fiindca ventilatorul nici macar nu porneste, in plus are certificare 80+ platinum, este un HX750i.Atat ca ma mira ca trebuie pusa atata forta sa se conecteze unele piese, toate cablurile sunt originale si mai am si de rezerva tot de la sursa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan324):

In cazul ăsta ajungem tot la primul meu răspuns... Asta e, o bagi mai greu prima oară.