| RAY a întrebat:

Eu niciodata nu am inteles ce castiga cei care uplodeaza pe internet materiale care incalca drepturile de autor, ma refer la site urii gen de torente

33 răspunsuri:
| D3I3 a răspuns:

Ei nu câștigă nimic, cel puțin așa cred. Poate doar vor să le ofere oamenilor ce nu-și permit sau nu le ține inima să plătească șansa la aplicație.
Asta îi pune și în pericol, mari șanse la închisoare.

| gabbyella200051 a răspuns:

Deci torentele sunt folsite de noi moldovenii. Cel care face asta va fi fericit ca ajuta lumea sa ia un desene animat gratis fără plata. Aici noi consideram asta ceva normal. Voi romanii nu sunteti acomodări cu astea dar la nnoi e ceva tipic

| dannyel86 a răspuns:

Sursa de date mentionata te ajuta sa obtii materialul dorit in mod gratuit, fara a plati pentru acesta. Tu oferi ceva din colectia proprie, altcineva pune altceva, si astfel se transfera informatia cautata de la un utilizator la celalalt. Toti au de castigat din asta. Ce nu am eu, gasesc la tine, si invers. Evident ca o astfel de actiune e ilegala, dar este tacit acceptata, atat timp cat volumul de date venit de la un singur individ nu e foarte mare. E un fenomen greu de controlat, la fel si prostitutia, traficul de persoane. Ii mai "pescuieste" din cand in cand politia pe unii "rechini", ca sa arate ca isi fac meseria, dar atat timp cat nu se iau masuri corercitive serioase asupra acestor fenomene (din toate categoriile), nu vom reusi sa intram in legalitate. big grin
Citeam in trecut ca trendul in SUA e de a promova produsele originale, care pot fi cumparate la preturi decente (calculeaza veniturile americanilor raportat la pretul unui bun oarecare, in comparatie cu veniturile romanilor care achizitioneaza acelasi produs, dar la pret de Ro). In afara Black Friday chiar e Black Friday, nu apa chioara ca la noi. laughing
Astfel de realitati imping pe unii sa aleaga solutia mai usoara, chiar, aparent, daca nu castiga nimic.
Pana sa ajungem noi sa cumparam toate produsele din magazin si sa dispara sursele online, va mai curge multa apa pe Dunare. happy

| RAY explică:

Dar de ce ti ai risca libertatea sa urci windows 10 pe net? vorbim de pierderi mari aduse lui microsift sau filmelor

| RAY explică (pentru dannyel86):

Ai mare dreptate, sunt si scumpe cei drept

| dannyel86 a răspuns:

Cuvantul a fost "banat" pe site intr-o anumita perioada (nu stiu acum cum e), si multe intrebari nu au fost permise pe TPU din cauza acestui aspect. E adevarat, daca programul este freeware, adica nu necesita licenta platibila, acea distribuite pe internet, prin orice mijloace, nu este ilegala.
Romanii vor cumpara in masa produse Microsoft cand preturile acestora vor fi decente (sincer mi se par piperate, desi poate si eu, ca producator/dezvoltator de softuri, as vrea sa obtin profit cat mai mare din ceea ce scot pe piata. De aceea vine concurenta din spate (vezi pachetele Office gratuite oferite de alti dezvoltatori).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dannyel86):

Eu ofer sisteme de operare cu licenta limitata decat alea piratate de pe net cu virusi si cu pretentia de licenta permanenta, multi isi cumpara laptop de 1000 de ron ce sa la ceri? cand windowsul costa mai mult sau jumatate din acel laptop, ce softurii produci?

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Sa nu uitam de Antivirus. Inainte toate cereau licenta si functionau ilegal pe dispozitive care nu puteau fi controlate. Acum mai toate programele antivirus au versiuni gratuite (oare de ce?), si eu ma simt protejat folosind o varianta freeware, chiar daca sunt constient de pericole. big grin (poate fi si mama antivirusului; daca intri pe un site burdusit de virusi, imposibil sa nu se agate vreunul de sistemul tau). Conteaza ce date accesezi si cat de prudent esti in folosirea internetului.
N-am incredere deplina in antivirus, dar simt o satisfactie morala cand ma atentioneaza uneori ca ceea ce vreau sa accesez reprezinta un pericol. happy

| RAY explică (pentru dannyel86):

Avira sau avast e ok, eu unu nu am antivirus decat ala din win 10, crezi ca cineva saboteaza produsele Microsoft de le pune free pe net?

| RAY explică (pentru gabbyella200051):

Si in ro sunt folosite, si aici e ceva tipic, merge bine netul acolo?

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca am cumpara tot continutul dintr-un calculator/laptop (sistem de operare, softuri/jocuri, muzica, filme), cu siguranta am plati cel putin dublul pretului dispozitivului fizic. happy

| RAY explică:

Corect asa e, adica la cate descarc eu nu as simti lipsa lor, cateva jocurii, programe, ca in rest vad doar filme online

| RAY explică (pentru dannyel86):

Corect asa e, am uitat si de muzica, o piesa pe itunes costa 2 dolari, noi putem descarca miliarde de piese gratis, chiar ar fi trist fara piraterie sau?

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Mai degraba am incredere in softurile externe, decat in cele cu care vin oficial sistemele de operare (fie el si Windows 10). Chiar si driverele, pe care le instalez de pe site-ul producatorului placii de baza, in locul celor generice, care se instaleaza uneori odata cu Windows-ul.

| gabbyella200051 a răspuns (pentru RAY):

Chiar foarte. Se descarca in 5 minute. Dar la voi?

| RAY explică (pentru gabbyella200051):

Depinde de ce viteza ai

| gabbyella200051 a răspuns (pentru dannyel86):

Stiai ca torentele au apărut in rusia apoi Moldova si abia la voi. Chiar daca e iligal toti primesc ceva din asta. Se merita munca cuiva de a filma animatia si apoi a o imprastia pe net. E un act de bine facere

| RAY explică (pentru dannyel86):

Sa stii ca ai dreptate mare o data am instalat windowsul pe un laptop HP, cu driverul de la windows statea la 3 lini cu driverul lui la maxim, HP, Lenovo,, Acer, Asus au suport bun

| gabbyella200051 a răspuns (pentru D3I3):

Dar nu au ajuns. Asta nu e piraterie ci ajutor. Aici in Moldova toti folosim asta asa ca e ceva ce e considerat o binefacere

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Nu ar fi trist fara ea, dar informatia ar fi limitata.
Vezi tu, romanul face asocieri atunci cand vine vorba de banii cheltuiti.
2 dolari x 10 piese (cred ca ascultam mai mult de 10 piese, dar ca exemplu...) = 20 de dolari.
Or, cu banii astia poate imi iau o caciula sau ceva de mancare (miliardarii nu se uita la maruntisuri, stiu). Mai e si radio, e drept, unde muzica e gratuita, dar daca eu vreau sa ascult o piesa anume, indiferent de gen, trebuie sa stau la rand laughing (si poate nici nu e in playlist).
Mie imi pare rau pentru cartile din librarii care apar in format digital in mediul online. Si acolo e aceeasi problema; pretul nu e calculat in functie de puterea de cumparare a romanilor.
Am vrut si eu o carte, nu conteaza titlul si autorul, dar costa 80 de lei. Evident ca nu mi-am permis-o, dar cand a mai scazut pretul n-am mai gasit-o. In schimb, am avut apoi acces la ea in varianta pdf (am dat de ea cu totul intamplator) (lucky me!winking ). Sunt si carti pe care mi le doresc in original si pentru care scot bani din buzunar, dar ele nu imi golesc si portofelul.

ps: discutia e foarte lunga si merita dezbatuta pe un forum / blog.

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Producatorii componentelor au beneficiul testelor.
Ei verifica in amanunt produsul, fac softuri dedicate pentru acestea, pe cand Microsoft nu poate tine pasul cu ei tot timpul si se multumesc cu versiunile universale, de multe ori generatoare de erori.

| dannyel86 a răspuns (pentru gabbyella200051):

Depinde cum privesti binefacerea. Ca producator, lucrurile stau altfel.
E ca si cum tu ai avea o vaca, pe care ti-o mulge vecinul si vinde el laptele la piata sau il da gratis.
Tie, ca proprietar care are grija de animal, il hraneste, il vaccineaza, il duce la pascut. nu cred ca iti convine sa profite altul de pe urma muncii tale. Cam asa o vad si cei care dezvolta produse multimedia de pe urma carora se asteapta sa primeasca bani.

"Potrivit datelor „Apollo", circa 75-80 la suta dintre filmele difuzate de televiziuni în Republica Moldova sunt piratate, nu beneficiază de contracte cu deţinătorii drepturilor de autor sau recurg la diverse tertipuri pentru a simula existenţa unor contracte cu societăţi fantomă sau neutorizate de acoperire a ilegalităţilor de acest gen."

In Codul Penal de la voi exista un articol.
Articolul 185'1. Încălcarea dreptului de autor şi a drepturilor conexe
Nu vorbeste strict de piraterie, dar poate fi amintit acel articol si pentru mediul online.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu lua preturile de la magazin ale produselor de soft si sa le compari cu cele cu care vine calculatoru.Nu asa se fac afacerile laughing al de fabrica un calculator stai linistit ca nu cumpara el un soft cu pretu cel cumperi tu de la magzin, il cumpara te asigur de asta cu sfert de pret uneori si mai putin laughing nu te gandi vai are wind ala costa nu stu cat, are office ala costa nu stiu cat deja vai de mine ce bani s-au bagat in calc asta laughing nu-i deloc asa, acele softuri costa 2 lei laughing asa venind vorba, producatorii de calculatoare cumpara softurile cu 3 bani sa nu zic cu 2 lei, altfel daca ar cumpara la pretu cel vezi tu in magazin nu ar mai cumpara nimeni calculatpare laughing Este vorba de business aici cum s-ar spune multi vad putini cunosc. Iara laptopul aa atat costa cu tot cei pe el, nu costa doata partea de hardware 1000. stai linistit.Un laptop care vine cu tot cu softuri, are de toate costa in jur de 2-3 sute de dolari laughing deci cu wind cu licenta personal nu limitata nu povesti laughing asta in America.Sunt si laptpuri mai vechi din stoc ce le dau astia cu 150$ laughing

| relian a răspuns:

Fac bani stai tu linistit, nu stim noi dara orine posteaza ceva pe net indiferent cum ia ceva bani daca sunt destui utilizatori.Astia aici tu crezi ca nu fac bani de pe urma noastra?laughing Pai din asta fac eie bani, ca stau eu ca stai tu, baga reclame alea sunt platite laughing. Leam si explicata astora sa nu mai blocheze utilizatorii ca asa pierd malai, ei isi fac rau singuri in felul asta laughing daca au pus butotnu ala de ignore pai lasa utilizatoru sa blocheze pe cine nu-i este pe plac, nul bloca tu sa nu mai poata intra pe site ca n-ai facut nimic, ai pierdut un client cum se spune.Deci aia stai tu bine ca le vin si lor ceva banuti, macar non profit dara nu baga bani de la ei, ceara daca o fac voluntar sa zic, oriunde trebuie bagati ceva bani, ceara si factura de curent electric laughing

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Oferi SO cu licenta limitata care sunt mai bune decat alea de pe net care-s plin cu virusi? Serios? laughing Suna mai degraba a reclama... laughing
multi isi cumpara laptop de 1000 de ron ce sa la ceri? te gandesti ca si acei 1000 de roni poate i-au economisit intr-un an de zile sau mai multi ca sa fie si copilul lor in rand cu lumea? Nu toata lumea e plina de bani... Si apropo nu numai ei au win-uri descarcate de pe net big grin Eu detin un laptop de 7000 ron si nu am win cumparat si nici nu voi cumpara vreodata big grin de ce as cumpara? e la fel de bun, nu e virusat cum zici tu laughing si nu sunt singurul, sunt foarte, foarte multi ca mine in lumea intreaga nu numai in Romania!

| RAY explică (pentru lpavel):

Https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
nu e nici o reclama man, stiu asta si le inteleg nici eu nu am cumparat windows, merg cateva lunii cu unul apoi il reinstalez altul si tot asa

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Tu nu ai auzit de activatoare windows, ofice etc? big grin

| RAY explică (pentru lpavel):

Man permanent nu se poate activa windows 10 tot limitat, am testat personal si e pe 6 luni atat, asa macar stiu ca e copie originala

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Greseti! Eu am win 10 si il am activat de 1 an, acum 2 saptamani si-a facut update la ultima versiune de windows 10 si a ramas tot activat desi nu ma asteptam...

| RAY explică (pentru lpavel):

Te cred nici eu cu win 7 nu aveam probleme in fine si asa il reinstalez o data la 6, 7 luni, hai sa nu promovam idei de genul ca nu sunt permise pe TPU