| Ciovy a întrebat:

Exista dvr hikvision care se conectează cu 2-4-6-8 camere printr-un singur cablu? Nu sa introduc fiecare cablu la dvr și la camera și tot asa.

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Se numeste NVR si este pentru camera IP (cablu RJ45) alimentate POE (Power over Ethernet) si vin montate cu un singur cablu in NVR. Dar fiecare camera are cablul ei individual, nu exista un singur cablu sa se duca la mai multe camere.

| NLS a răspuns:

La DVR, pentru fiecare camera ai nevoie de 2 cabluri, unul de semnal și unul pentru curent.
Deci pentru 4 camere, vei avea un total de 8 cabluri, (dintre care 4 le alimenteaza cu electricitate.)

La NVR, ai nevoie de cate un singur cablu între NVR și fiecare dintre camere,
Deci la 4 camere, vei avea nevoie de 4 cabluri Ethernet cu PoE (Power over Ethernet).
Nu poti lega toate camerele pe un singur cablu (ar fi legate în serie, si în acest caz, ma întreb cum s-ar gestiona fluxurile video, daca totul ar veni la comun pe același cablu).

| Ciovy explică (pentru NLS):

Dar Splitter cablu alimentare 8 canale, nu e sa bagi mufa de la Splitter în DVR și după aceea fiecare camera în fiecare mufa? Și dacă vrei sa oprești toate camerele, nu scoți mufa de la Splitter din DVR și se opresc camerele?