| Miss01 a întrebat:

Exista vreun dispozitiv ca un router care sa ofere wireless dar sa fie fara cablu? Daca da de unde il cumpar?

2 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Da. Sunt dispozitivele care folosesc reteaua de telefonie mobila. Se conecteaza in internet prin reteua 2G/3G/4G si local iti da semnal wireless.
Tot ce iti trebuie este sa ii pui o cartela sim de la un furnizor, pentru a avea acces in retea.
Se mai numesc si hotspot-uri.

Uite un exemplu: http://www.emag.ro/vodafone-hotspot-r209-42-mbps-alb-tztr209a/pd/D5GGSYBBM/

Majoritatea telefoanelor smartphone au inclusa functia de hotspot.

| sltlp a răspuns:

Cel mult daca vrei ceva cu 3g/4g etc.
ADica sper ca nu vrei fara cartela, ca internetul ala vine de undeva, iti dai seama, si serviciile alea costa.