| Like555 a întrebat:

Salut! Exista un dispozitiv in care sa te conectezi la router si sa iti dea mai departe semnal wi-fi, ca un alt router dar fara sa il conectezi cu cablu la routerul principal? Mi-a dat parola de internet un vecin si voiam ca o protectie, sa nu vada logurile mele, poate parole, sa scaneze reteaua, vreau ca un firewall wireless sau ca un router fara cablu. Exista? Multumesc.

17 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru scopul tau numai un VPN te rezolva.
Un firewall e un filtru de adrese, e absolut irelevant in cazul tau, plus ca traficul trece prin routerul conectat la internet oricum. Cu un VPN toate adresele pe care le accesezi se duc la un singur server, mascandu-ti accesarile.
Iar ca semnal, se numeste WiFi repeater.

| Like555 explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc, e bun si vpn dar voiam sa folosesc la tv, etc.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Like555):

Voiai sa folosesti la tv in sens ca ai un tv smart si pe ala intri pe siteuri? In cazul asta nimic nu te poate ajuta.
Fii mai explicit ca nu-ti pot ghici intentiile.

| Brizbriz a răspuns:

Vecinul poate vedea ce site-uri vizitezi, orice ai face in afara de vpn CU TUNEL, nu poate vedea continutul dar poate vedea adresele, chiar daca folosesti un vpn de tip proxy (sunt extensii de browser)

vpn cu tunel inseamna ca, intreg calculatorul se connecteaza la vpn, deci in intreg calculatorul vei avea IP-ul dat de vpn si nu numai intr-un singur browser

iar unele aplicatii au probleme cu asta, eu nu am reusit sa ma log-in pe x-box-ul din windows (si sa imi inregistrez progresul la solitare) in momentul in care intru pe vpn

insa, intrebarea e daca vecinul e asa de bun la hacking, ca nu e chiar simplu sa vezi exact ce face, cineva de pe reteaua ta, necesita programe speciale de sniffing, si cunostinte de IT macar la nivel de "cat de cat"

| Like555 explică (pentru Brizbriz):

Un Wifi repeter cred ca securizeaza reteaua? E ca un mini vpn, nu?

| Brizbriz a răspuns (pentru Like555):

Nu, un repeater doar mareste raza de acoperire a wifi-ului si atat

trebuie sa intelegi un lucru, routerul e la el, deci practic el poate sa vada ce faci tu, la nivel de, ce link-uri deschizi si ce ip-uri accesezi, chiar daca comunicatia intre tine si respectivele link-uri/ip-uri e securizata (si deci nu poate vedea ce comunici cu respectivele ip-uri)
iar asta indiferent cum te connectezi, chiar daca ai fir, deci singura solutie e un vpn cu tunel, prin care nu se poate vedea nimic, decat ca faci trafic catre ip-ul vpn-ului, si atat

totusi, inca odata, eu personal as fi in stare sa monitorizez, dar ar trebui sa ma doara rau sa stau sa studiez exact cum (ma rog, mai si sufar de lene big grin )
deci, chiar te astepti sa fi monitorizat la nivelul asta?

| Like555 explică (pentru Brizbriz):

Nu ma astept, vorbim ipotetic. Dar wifi repeater e ca un router, te conectezi cu ssid si parola, crezi tu ca nu ajuta la securizare? Ca internetul trece prin el.

| Brizbriz a răspuns (pentru Like555):

Nu cred, sunt SIGUR :)
dar imi e prea lene sa caut sa iti demonstrez
iar in afara ca un wifi repeater NU E DELOC ROUTER, NICI MACAR PUTIN, NICI MACAR FOARTE PUTIN (repeater, ia pachetele dintr-o parte si le repeta in partea cealalta... ATAT, in afara ca e wifi, e chiar mai kior decat un switch, care totusi are cozi)
dar NICI un router nu te ajuta la securizare la nivelul asta, pentru ca, requesturile tot pot fi vazute, nu mai vede exact de la ce IP intern vin, dar vede tot ce vine si se duce la routerul pus de tine

in alta ordine de idei, in loc sa te blochezi pe ideea ta, ce ar fi sa incerci ideea mea :P
https://www.tomsguide.com/best-picks/best-free-vpn
free inseamna GRATIZ

| Like555 explică (pentru Brizbriz):

Sa vezi traficul sau sa,, cioc cioc,, un wi fi, folosesti kalililinux?

| Brizbriz a răspuns (pentru Like555):

Nu neaparat, dar da, ala are deja toate tool-urile pregatite, trebuie numai sa stii cum sa le folosesti

| Like555 explică (pentru Brizbriz):

Si care e cel mai bun tool pentru net?

| Brizbriz a răspuns (pentru Like555):

Sincer, nu ma ocup cu asa ceva, cand mie imi trebuie folosesc tool-uri "normale" de gen tcpdump sau ngrep, insa am auzit de wireshark care cica, ca, ar fi mare tare si maret

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi un smartphone cu wifi sharing pe post de wifi repeater. Eu folosesc un Galaxy S7 strict pentru acest lucru dar nu stiu daca vecinul poate vedea ce site-uri vizitezi in acest fel sau daca poti folosi un vpn/firewall pe smartphone pentru a preveni acest lucru.

| Mihai0101 a răspuns:

Posibil sa fie ceva smecherie trebuie intrebat pe cineva din domeniu sa-ti zica mai exact.
Exista stick wifi cred ca sti de acesta optiune?
Insa faza cu logurile e mai complicata vorbeste cu cineva care lucreaza in domeniu e cel mai bine.

| Like555 explică (pentru Mihai0101):

Multumesc de raspuns, nu stiam despre stick wi fi, pai de unde isi ia stick ul internet, ii bagi vreo cartela? Si la stick conectezi mai multe dispozitive?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Like555):

In stick bagi cartela, da, dar conexiunea la internet este asigurata numai dispozitivului in care e bagat, cum faci sa-l dai mai departe este treaba ta.
Poate voia sa zica "internet box", e un router care in loc de cablu necesita o cartela, e ca un telefon care da hotspot, insa imagineaza-ti ca nu e o optiune geniala ca de obicei ai sta pe 4G, impreuna cu restul orasului, deci viteze si latente foarte proaste.

| Danny28 a răspuns:

Acel dispozitiv se numește Wifi extender sau repeater