| Byankaa66 a întrebat:

Funda! Stie cineva cum pot seta fotogtafie de profil pe Facebook fara sa o decupez? Observ ca in ultima vreme nu poti seta fotografia incarcata initial pentru ca Facebook o taie.

8 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Foloseste o dimensiune mai mica a fotografiei. Exista programe de editare care o pastreaza intreaga dar o redimensioneaza la mai putin.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Peridava):

Depinde de dimensiunea fotografiei si la ce dimensiune trebuie/vrei sa fie modificata. Daca e o diferenta foarte mare intre dimensiuni atunci va arata blurata/pixelata.

//
Mereu a fost pe Facebook asa, oricum nu asta ar fi problema majora, ideea e ca formatul pozei ar trebui sa fie tip patrat (de ex. 500x500 sau 1000x1000), daca nu e te pune sa tai din lungime pana ajunge patrat.
Poti cauta un site pe care sa o poti redimensiona, dar majoritatea sunt un fel de free trial de la programe bune (Photoshop CS4, CS5, CS6, CC, Paint.net, etc.).

| Peridava a răspuns (pentru TheRealFantasy):

1. Nu stiu de ce mi-ai raspuns mie.
2. Total eronat. Prin micsorare, imaginea nu se blureaza. Doar la marire, pentru ca programul nu stie ce sa bage in spatiile ramase.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Peridava):

Ti-am raspuns pentru ca tu ai spus sa foloseasca o dimensiune mai mica a fotografiei, dar nu e neaparat cazul din moment ce unele telefoane fac poze la rezolutii mai mari.
Hai ca m-am si documentat putin, uite rezolutiile standard pentru Facebook (poza profil si coperta), sunt dimensiuni standard de avatar, respectiv banner.

https://i2.wp.com/......x315px.jpg

De exemplu telefonul meu face poze la rezolutia 2976x3968, daca reduc o poza de la rezolutia asta la 180x180 iese tot blurat, foarte foarte blurat. Pare un lens/gaussian blur, nu un motion blur, nu e genul de blur soft sau precis, e brut si aiurea.

https://postimg.cc/gallery/35epxg4z2/

Daca as fi redus imaginea doar putin, la un nu stiu, sa zicem 1000x1000 ca sa fie mai redusa dar nu atat de mult ar arata mult mai ok.

https://postimg.cc/image/y69osp5l9/

Dar daca Facebook o pune fortat la 160x160 va fi blurata la fel ca inainte deci nu ai facut nimic. Daca o lasa 1000x1000 atunci e perfect ok, eu nu stiu ca nu am testat personal.

| TheRealFantasy a răspuns:

Ca sa nu ma lungesc, uite o aplicatie pentru telefon super usor de folosit care sa te ajute enorm cu pozele pentru Facebook sau alte platforme.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adobe.psmobile

Pe mobil deschide aplicatia (Play Store), doar pe pc se va deschide ca site.
Pentru pc/laptop exista Adobe Photoshop CS4/CS5/CS6/CC, Paint.net, Gimp, PhotoScape, Pixlr, etc.

| Peridava a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Trebuia sa-i raspunzi userului @Byankaa66 daca voiai sa ajuti. Ea a pus intrebarea. Eu nu am telefon performant. Folosesc aparate foto.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Peridava):

Ok, scuze atunci, nu stiam, am raspuns totusi dupa separat.
Eu nu le am cu aparatele foto, adica sunt paralel, stiu doar notiuni de baza din Photoshop (CS4/CS5/CS6) si alte programe de editare foto.

| Peridava a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Ok.