| askmefast a întrebat:

Hei! Bateria de telefon are 3 borne:una e minus, una e plus.Ce reprezinta cea de a treia?

5 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Temperatura?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

A treia este borna de identificare a bateriei. In cele mai multe cazuri este cea din mijloc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu bag mana in foc, dar cea de a treia ar putea fi pentru masurarea incarcarii bateriei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Senzorul de temperatura. Sursa: https://electronics.stackexchange.com/......-batteries

Bula
| Bula a răspuns:

A treia borna este pentru masurarea gradului de incarcare a bateriei.