| GiovanniVDM a întrebat:

Hei, Ce placa ve baza buna iti recomandati/ Componentele mele sunt:

-Memorie HyperX Savage Red 8GB, DDR3, 1600MHz, CL9, 1.5V, kit 2x4GB

-Placa video Gigabyte GeForce® GTX 1050 Ti OC WINDFORCE, 4GB GDDR5, 128-bit

-Procesor Intel Core™ i5-7600K, 3.80Ghz, Kaby Lake, 6MB, Socket 1151, BOX

2 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Procesoarele kaby lake de la Intel nu suporta ram DDR3 in consecinta nu vei placa de baza pentru configuratia ta. Va trebui sa schimbi ramul cu unul DDR4.

| DavidoffUser a răspuns:

1) Kaby Lake suporta doar DDR4/DDR3L (memoriile tale sunt doar DDR3 )
2)procesorul e unlocked (deci poate fi overclockuit)

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b250m-d3h/
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h270-hd3/

Prima placa este "bussiness".Are tot ce-ti trebuie : multe usb-uri, sunet 7.1, hdmi-uri, 2 biosuri, suport pentru SLI, Crossfire etc

A doua placa este "consumer oriented ". Cuprinde toate avantajele de mai sus, dar este mai scumpa cu 1 milion pentru ca asta are chipset Z270 care iti permite sa faci OVERCLOCK procesorului.

Cumpararea unei placi de baze depinde foarte mult de ce ai nevoie.Placa de baza nu afecteaza performanta.Rolul ei este in a combina alte elemente.Pretul este determinat de avantajele pe care le primesti ( usb, sloturi ddr, sli, crossfire, sunet, dual bios, racire mai buna pentru overclokeri fanatici etc)