| GiovanniVDM a întrebat:

Procesoarele Kaby Lake suporta ddr3? Si ce zice-ti despre configuratia mea, este compatibila?

-Placa video Gigabyte GeForce® GTX 1050 OC WINDFORCE, 2GB GDDR5, 128-bit

-Memorie HyperX Savage Red 8GB, DDR3, 1600MHz, CL9, 1.5V, kit 2x4GB

-Procesor Intel Core™ i5-7600K, 3.80Ghz, Kaby Lake, 6MB, Socket 1151, BOX

-Placa de baza ASUSTeK COMPUTER INC. H81M-K (SOCKET 1150)

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Suporta DDR3L (nu simplu) si DDR4. https://ark.intel.com/......o-4_20-GHz Cum au zis si ceilalti nu este compatibil cu placa de baza, avand socket-uri diferite.

| lpavel a răspuns:

Pune link-uri NU descrieri ca asa nu poti fi sigur de nimic... Oricum din start Procesorul cu placa de baza nu sunt compatibile una cu alta happy Ai grija ce cumperi... happy

| Mihai1810 a răspuns:

Placa de baza si procesorul nu sunt compatibile, placa de baza are socket 1150, iar procesorul 1151.

| GiovanniVDM explică (pentru Mihai1810):

Dar ce placa de baza a-și putea sa îmi iau? Sa fie destul de buna si sa fie compatibila cu componentele.

| Mihai1810 a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Nu exista placa de baza care suporta RAM DDR3 si procesor Kaby Lake, trebuie sa schimbi RAM-ul cu DDR4.