| SweetGirl1303 a întrebat:

Hei TPU, care e diferenta la mail dintre.ro si.com, de exemplu anamaria@yahoo.ro - anamaria@yahoo.com.
Daca dau adresa cuiva cu.com si defapt e.ro nu primesc mail-urile acelei persoane sau nu are nicio treaba cu asta? ACORD FUNDĂ.

Răspuns Câştigător
| Ana9999 a răspuns:

Nu primesti mail-ul daca gresesti domeniul atunci cand scrii adresa. Si eu am avut yahoo.ro, iar multe persoane imi trimeteau pe yahoo.com crezand ca gresisem eu cand am scris adresa, iar eu nu primeam niciun mail din aceasta cauza. Poti alege oricare dintre adrese, nu e vreo diferenta care sa te influenteze in rest, doar sa ai grija mereu sa scrii corect adresa.

4 răspunsuri:
| Idkidk a răspuns:

Diferenta dintre ele este asta :
domeniu.ro - site, forum stabilit in romana numai in limba romana si engleza.
domeniu.com - domeniul international, avand aproape toate limbele.

| baciu92 a răspuns:

De exemplu la cel.ro cand mergi in alta tara iti trebuie sa raspunzi la intrebarile de securitate pentru ca e domeniu romanesc iar la cel.com nu mai e nevoie sa raspunzi la nimic pentru ca e domeniu international. Aproape toate siteurile sunt.com

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt servere diferite probabil si fizic la yahoo

si nu, nu va merge sa primesti un mail pe.com daca ti a fost trimis pe.ro

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu am facut asta si nu am primit mail-urile.