| David_Secareanu_1978 a întrebat:

M.am enervat la un joc si i.am dat o palma laptopului in dreapta touchpad. ului. Ecranul s-a facut alb si laptopul s-a blocat cu totul. Nu am facut nimic daca l.am repornit. Am incercat sa reinstalez win dar nu ma lasa sa fac partitiile. Ce e de facut?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai spart displayul poti sa i dai nu una ci 100 de reporniri nu mai ai tu ce sa i faci, il duci la reparat unde schimbarea unui display la un laptop te va costa aproape daca nu cît un laptop nou. Nervii nu ti descarca pe aparate ca costă bani reparatia sau inlociurea lor, bani pe care nu îi ai, stiu este usor de zis si greu de facut cand esti nervos numai gîndesti actionezi din impulsul nervilor, dar un laptop nou unul bun sare de 1500 lei. Ce marca este laptopul?

| David_Secareanu_1978 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este Lenovo. Display.ul nu este spart, merge ca inainte, doar ca problema este alta si nu stiu care.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie alt HD.

| xerxes1 a răspuns:

Incearca si un program de diagnoza pentru HD in DOS pe un stick bootabil sa vezi daca mai face ceva.Ar trebui sa fie Seagate marca hd-ului tau.
http://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/seatools/

| David_Secareanu_1978 explică (pentru xerxes1):

Am facut testul cu seatool si imi arata "No hard drives found". Cam cat costa un HD?

| xerxes1 a răspuns (pentru David_Secareanu_1978):

300 ron unul de 1T

| David_Secareanu_1978 explică (pentru xerxes1):

O sa incerc sa il deschid, poate doar s-a desprins, multumesc de ajutor!

| xerxes1 a răspuns (pentru David_Secareanu_1978):

Demontezi toate suruburile de pe spate si mai ai cateva sub tastatura ca sa poti desface laptopul.
Pentru tastatura ai nevoie de o spatula ascutita de plastic. Daca incerci sa fortezi cu surubelnita lasa semne inestetice.
Recomand sa mergi la un service decent.