| Fagaras_Robert_1974 a întrebat:

ati putea sa ma lamuriti cu o treaba?
Biți... Ce sunt biti? Eu stiam ca sunt la winfows si la placa video.
Puteti sa imi spuneti daca acest laptop are suficienti biti pentru gaming? http://www.pcgarage.ro/......dos-black/

Răspuns Câştigător
| iInfinityDarkness a răspuns:

Salut.
Bits se referă la :
1. 32bit - sistemul de operare nu utilizează mai mult de 4gb memorie virtuală (RAM).
64bit - pot folosi mai mult de 4gb memorie virtuală (ram)
2.memory bus (bits) - reprezinta modul în care magistrala plăcii video poate executa operaţii. Lărgimea BUS ne arată câţi biţi pot circula între memorie şi procesor. Lăţimea BUS cea mai recentă pentru plăcile video este de 512 bits, urmată de 128 bits şi 64. Ex: O placă video de 512 mb cu memoria bus de 256 bits este mai rapidă decât una de 1gb cu memoria bus de 128 bits.

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Bitul este unitatea de baza a informatiei unui calculator. si are doua stari. 1 si 0 (se numeste sistem binar, asa cum numerele de la 0 la 9 sunt sistem decimal)
tot ce vezi pe ecran si ce nu vezi, este procesat de calculator in valorile 1 si 0, care sunt grupate intr-un sir de 8 numere(numit byte sau octet) gen 10001011
de exemplu cuvantul "salut" este procesat ca
01110011 01100001 01101100 01110101 01110100.

toata informatia de pe Hard disk e stocata ca un sir de 1 si 0

laptopul care pe care l-ai gasit nu mai e in oferta. insa cred ca mai bine ar fi sa iti iei un pc desktop decat un laptop. de banii aia iti poti lua un pc mai mult decat decent.
laptopurile nu se merita pentru uz intens. pentru ca in caz ca ti se strica ceva, singurele componente care pot fi inlocuite sunt harddisk-ul si memoria ram. restul... mai greu. si mai costisitor.
un pc desktop e intotdeauna mai flexibil.

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru Fagaras_Robert_1974):

Da, laptopul este foarte bun. Are procesor i7, de ultimă generaţie. Are 2 plăci video: una dedicată, cu 4gb vram, care poate fi folosită în jocuri, iar una integrată, care poate fi folosită în activităţile de zi cu zi. Are 8 gb memorie ram. E bun pentru gaming. Ia-l cu încredere! happy