| WoKy a întrebat:

Hey TPU.
De curand am luat un Trend Lite 2 la oferta de la Orange si tind sa cred ca m-am cam tepuit. Telefonul nu pare atat de slab, insa mi se descarca extrem de repede. Il incarc iar in 5 min mai am 90%, de la 20 imi sare la 11, dupa care la 3 si moare de tot (banuiesc c-o fi bateria de vina) si nu am semnal. Cu vechiul telefon luam in camera 3G cu asta abia am 2 liniute in GSM. De la ce ar putea fi treaba cu semnalul? O fi din cauza ca am decupat cartela cu foarfecul ca s-o fac micro sim si sa fi taiat si vreun conector?
Are cineva acest gen de telefon? La fel se prezinta?
Mentionez ca e luat din decembrie, dar nu stiu de cat timp sta pe rafturile Orange.
Multumesc.
Funda!

2 răspunsuri:
| DonateBlood a răspuns:

Problema cu energia poate fi de la firmware sau de la baterie. Daca stii sa schimb firmware-ul singur treci la un cyanogenmod, este mai stabil.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Daca, telefonul tau nu mai functioneaza la parametrii optimi, este necesar ca acesta sa fie trimis catre Service-ul Orange.
Poti preda telefonul in cel mai apropiat Shop Orange insotit de certificatul de garantie si factura de achizitie.
De asemenea, iti recomand sa verifici si cartela SIM in alt telefon mobil, pentru a vedea nivelul de semnal:
-daca nivelul semnalului va fi mai mare, atunci este necesara verificarea telefonului mobil
-daca nivelul semnalului va ramane la fel, iti recomand inlocuirea cartelei SIM la un Orange Shop.
O zi buna,
Orange Helper