| denisTiky a întrebat:

Hey! Vreau sa fac o masina virtuala ca sa probez instalarea unui sistem de operare pe ea. Cum pot sa o fac? Si ce resurse sa ii acord acesteia?
Apropo, acea masina viruala va fi direct cu sistem de operare sau vine fara?

Funda!

2 răspunsuri:
| AlexDarius3 a răspuns:

Poti sa cauti asta pe Youtube foarte simplu. Resurse stiu ca ai nevoie de niste memorie din Hard sau RAMI, dar stiam ca va fi folosita atunci cand este pornita masinaria virtuala. Nu vine cu sistem de operare dar nu iti fa griji pentru ca nu e la fel de plictisitor si greu ca in viata reala. Daca sistemul de operare nu porneste asigura-te ca i-ai dat suficienta memorie pentru a pornii sistemul de operare.

| flixbuster a răspuns:

Mai intai iti trebuie un software specializat. Iti recomand Oracle VirtualBox, este usor pentru incepatori.

http://www.virtualbox.org/

O alternativa ar fi VMware Player.

Resursele le acorzi in functie de OS. Te uiti la cerintele recomandate. Daca nu, macar cerintele minime. Windows XP mergea pe Pentium 2 si 64MB RAM, Windows 7 vrea Pentium 3 si 1 GB RAM minim - astea din memorie, poate difera valorile, dar ca idee.

Daca iti creezi tu masina virtuala, nu are sistem de operare.
Poti insa descarca masini virtuale pre-instalate. De exemplu, Oracle ofera masini virtuale pre-instalate pentru developeri:

http://www.oracle.com/technetwork/community/developer-vm/index.html