| reginawow111 a întrebat:

Heyyy,,am o problema la pc.Deci,cand deschid calculatorul merge tot normal si dupa vreo 5 minute incepe sa se roteasca un cerculet linga sageata,,si dupa incepe sa se blocheze pc-ul foarte tare,,, de ceeeeeeee imi spuneti si mie va rog ce ar trebui sa fac plsss

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cerculetul care se roteste in locul mouse-ului indica ocuparea, suprasolicitarea calculatorului.
Cauzele pot fi multe, dar daca fenomenul apare dupa 5 minute, acesta indica supraincalzirea procesorului, care intra in protectie termica si se incetineste.
Rezolvarea este curatarea sistemului de racire a calculatorului, in special cooler-ul procesorului si a videoprocesorului, dar si al sursei de curent. Curatarea trebuie facuta cu mare grija si este indicat sa fie facuta de un specialist.

5 răspunsuri:
| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

Probabil ai ceva virusi sau ai prea multe programe care se pornesc o data cu pc-ul. descarca-ti teamviewer si hai sa te ajut

| V1P3RUL a răspuns:

Încearcă sa-l cureți de praf si să-i dai o scanare de viruși. Dacă nu merge încearcă o instalare curata de Windows. Ce Windows ai acum? S-ar putea si componentele să fie prea vechi. Atunci ar trebui să îți iei alte componente sau sa îți iei alt PC. Încearcă și să faci defragment la partitii.

| kar1GaNNN a răspuns:

Reinstaleaza-ti windowsu.

| Måryán363 a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windows-ul.Sigur asta e, treptat windows-ul se incarca de cache si multe altele.

| dannyel86 a răspuns:

Se impune o curatare de praf a pc-ului, o instalare curata a sistemului de operare si rularea doar a programelor folositoare unei utilizari normale. Daca incarci Windows-ul cu tot felul de softuri, care mai vin si cu virusi la pachet, e normal sa-ti mearga greu sau sa se blocheze des. happy