| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Care sunt cele mai importante programe ce trebuie să fie instalate pe un calculator indiferent de windows-ul folosit?

4 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Advance system care, ai pe Youtube serial si optimizarea.Are tot ce vrei.

Nu are rost sa iti bagi super antivirus doarece nu a trecut cateva luni de cand un TPU member a posta ca a folosit bitdifender cu licenta si ii sa instalat virusul chinezesc pinguinului fara nici un avertisment.

Ai grija sa nu intri pe linkuri idioate si pe reclame!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adobe Flash Player pentru fiecare browser folosit. Adobe reader pentru documentele.pdf. O suita office (OpenOffice care este gratuit si care salveaza fisierele si in varianta Microsoft Office). Player audio si video sau un singur player video care reda si filme si muzica (Recomand varianta free a BSPlayer care gaseste si subtitrari). Un inregistrator de camera video (AmCamp). Skype. Un antivirus. Un arhivator (7-ZIP e gratuit si bun). DriversCloud.com pentru gasirea gratuita a celor mai noi drivere.

| danmunteanu84 a răspuns:

⇒ In primul rand, driverele pentru toate componentele sa fie la zi (placa video, placa de baza, de sunet, retea, etc)
⇒ Browser gen Chrome, Firefox sau Tor
⇒ Ccleaner si Malwarebytes pentru curatat sistemul in timp
⇒ JRE, adica JavaRuntime (asta va fi necesar pentru cateva programe in timp. vezi sa iei JRE si nu JDK)
⇒ Adobe Reader pentru PDF-uri
⇒ Un player de filme gen VLC/BSPlayer / MPC (media player classic)
⇒ Total Commander (recomandat)
⇒ Player de muzica (gen AIMP, foobar sau clasicul Winamp)
⇒ Program pentru imagini daca nu iti vrei cel defaultt de windows (gen IrfanView)
⇒ 7Zip sau WinRar pentru arhivat dezarhivat
⇒ DaemonTools lite sau Alcohol120% pentru diferite imagini.

Softurile de mai sus nu sunt absolut esentiale, dar e bine sa le ai.

| QwertyBeast a răspuns:

Am să îți fac o listă:
-Avast Antivirus, sau orice antivirus
-SumatraPDF pentru citit fișiere.pdf
-WPS Office - o variantă gratis a Microsoft Office
-Chrome/Firefox
-Flash Player
-BSPlayer - pentru vizionat filme
-XnView - pentru vizualizat imagini
-Winamp - pentru muzică
-Nero - în caz că vrei să scrii pe un CD/DVD ceva
-CCleaner - pentru curățarea PC-ului

În caz că încă nu ai instalat driverele, îți recomand programele 3DP Net (drivere pentru internet) și 3DP Chip (restul driverelor). Sunt gratis și își fac foarte bine treaba happy.