| Jmechrs a întrebat:

Am prea putina memorie ramasa in local disk C
563 MB mai am din 63, 3 GB
Am programe doar din calculator,programe importante,ce trebuie sa fac sa am mai multa memorie? In celelalte Local diskbig grin,E,G,H sunt goala, pe local disk C arata fereastra Windows.

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Curata-l cu ccleaner http://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/CCleaner.shtml
defragmentarea nu mareste spatiul de pe disc doar defragmenteaza fisierele fragmentate pentru a fi accesate usor, mareste performanta mai exact.

| Jmechrs explică (pentru al3xander):

Curatatul asta cu ccleaner ajuta cumva la memorie? Nu ma intereseaz de performanta, am prea multa memorie in el

| al3xander a răspuns:

Ccleaner curata calculatorul de fisiere temporare. de exemplu cand intri pe site-uri, site-urile stocheaza unele date la tine in calculator (se numesc "cache"), cand instalezi un program se copiaza anumite fisiere in folderele temporare si asa mai departe. de asemenea programul sterge si tot ce este in recycle bin pentru mai mult spatiu. mai pe scurt da ajuta foarte mult la stergerea fisierelor temporare si la unele chiar fac spatiu destul de mult (la cineva am curatat odata si avea 13 GB de fisiere temporare)

| FloriBla a răspuns:

Fa o curatare si o defragmentare. Da click dreata pe Local Disk C> Properties si Disk Cleanup. Si pentru defragmentare, Properties> Tools> si Defragment now. Daca nu i-ai m-ai facut, sau nu i-ai m-ai facut de ceva timp, o sa dureze. Disk cleanup sterge toate fsierele temporare de net, de care nu ai nevoie, iar defragmentarea comprima fisierele, dar tu le vei putea folosi in continuare. Sper sa te ajute, de obicei curatarea discului elibereaza mult spatiu.

| Jmechrs explică (pentru FloriBla):

Trebuia sa dau apoi Defragment Disk nu? am dat, se incarca pana la 100%, trebuie sa astept, sper ca nu se strica nimic, dar nu cred ca s-a rezolvat cu memoria