| anonim_4396 a întrebat:

Hi! La ce sunt utilizate programele Java? Sunt necesare pe un PC?

3 răspunsuri:
| AnthonyWhite a răspuns:

Java si Flash(Adobe) sunt foarte importante pentru a fi instalate cum ai instalat windows-ul pe un device

sunt importante mai ales pentru internet diferite site-uri si aplicatii online cum ar fi formularele de exemplu
Java si Flash mereu sa le instalezi si sa updatezi

mai ai nevoie de :
Microsoft Net Frameworks
Microsoft C++
Direct X

Bula
| Bula a răspuns:

Java este un limbaj de programare.
Este folosit atat in calculatoare cat si in multe alte domenii (poate si in masina ta de spalat happy ).
In calculator, Java este folosit, de exemplu, la browsere si interpreteaza si executa comenzile scrise in (Java)-script-uri, componente indispensabile a multor site-uri web.
De asemenea, unele programe de calculator sunt scrise (partial) tot in Java, din considerente tehnice. Un astfel de program este Open Office.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Java este um limbaj de programare. Cu ajutorul lui se creaza numeroase aplicatii.

Ca sa rulezi aceste aplicatii ai nevoie de un environment pentru Java numit Java Runtime Environment (JRE) care trebuie instalat pe orice PC.