| SimpluD a întrebat:

. Care sunt programele necesare pentru calculator?

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Păi programele "necesare" vin odată cu Windows-ul deci tot ce instalezi pe lângă ţine de preferinţele utilizatorului.
Cel mai mult contează să ai driverele instalate. Windows 7 instalează tot ce detectează prin Plug & Play.
Deci, ca să-ţi pornească PC-ul nu mai trebuie niciun program.
Spre exemplu, ca preferinţe eu folosesc Umplayer ca player universal pentru video-uri şi rareori Winamp.
Apoi, ca browser Chrome, ca servicii de mesagerie instant Yahoo Messenger, Skype. Pentru documente Microsoft Office. Notepad-ul este prezent în toate sistemele de operare.
Ca antivirus Avast + Malwarebytes. Nu contează atât antivirusul pe cât contează malwarebytes.
Ca program de optimizate Iobit systemCare.
Ca program ce caută driverele Driver Genius e foarte bun.
Apoi utorr3nt, 7zip care e excelent pentru arhive.
Cam astea sunt preferinţele mele.
Poţi lua rapid programele gratuite ce te pot interesa de aici http://ninite.com/
O recomandare de-a mea ar fi http://ninite.com/......ght-yahoo/
Bineînţeles că, dacă vei instala multe programe e mare posibilitatea să-ţi pornească greu de tot PC-ul.
Pentru asta ar fi recomandat Start -> Run -> msconfig.exe -> Startup debifezi tot ce nu ai nevoie (poţi lăsa Microsoft Operating system şi antivirusul, atâta doar), apply şi ok.

Dacă nu ai înţeles ce am vrut să zic atunci să o luăm altfel: ce doreşti tu de la PC?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat